| MaximSpeed a întrebat:

Buna seara daca atunci cand dau corigenta profesorul nu vrea sa ma treaca pot face contestatie?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În nici un regulament școlar nu este scris că la corigențe profesorul este obligat să treacă pe elevul în cauză, dacă nu răspunde corect pentru a-i da nota 5.
De ce să faci contestație?
De ce formulezi așa : „...profesorul nu vrea să mă treacă "?
Du-te tu pregătit la examen și ai să vezi că vei primi notă de trecere.
Dar e foarte probabil că tu nu ai pus mîna pe carte nici cinci minute, în această vară, dar ai pretenție să treci examenul.
Formula „ repetenție" nu există în învățămîntul românesc?
Și apoi, vorba „englezului " : „Repetitio est mater studiorum "!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, eu nu cred ca profesorul nu vrea sa te treaca. Ai incercat sa inveti materia macar pentru un amarat de 5? In cel mai bun caz poti vorbi cu directorul scolii pentru a da corigenta iar.

| Taduic a răspuns:

Da, poti face. Vorbesti cu directoarea si mai dai odata corigenta.