| nicoletaBadea a întrebat:

Am corigenta la o materie, dacă profa nu vrea să ma promoveze, pot face contestatie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu un singur profesor este la examenul de corigenta, ci o comisie de examinare. Daca n-ai reusit poti solicita reexaminarea, conform ROFUIP, citez:
"ART.204. (1) După încheierea sesiunii de corigenţă, elevii care nu au promovat la o singură disciplină de învăţământ/un singur modul au dreptul să solicite reexaminarea. Aceasta se acordă de către director, în cazuri justificate, o singură dată.
  (2) Cererea de reexaminare se depune la secretariatul unităţii de învăţământ, în termen de 24 de ore de la afişarea rezultatelor examenului de corigenţă.
  (3) Reexaminarea se desfăşoară în termen de două zile de la data depunerii cererii, dar nu mai târziu de data începerii cursurilor noului an şcolar.
  (4) Comisia de reexaminare se numeşte de către director şi este formată din alte cadre didactice decât cele care au făcut examinarea."

| darrio2007 a răspuns:

La ce sa faci contestatie? Ca ti-e lene sa inveti? Nu rezolvi nimic.

| GoldandSilver a răspuns:

Nu am auzit de contestatie la asa ceva, daca tu inveti nu cred ca profesoara ar avea ceva impotriva sa nu te treaca!

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Si o sa te evalueze un prof necunoscut.
Mai bine te pregatesti cum trebuie.

| CuriousMind a răspuns:

Poti face contestatie, insa sansele sa te promoveze un profesor necunoscut sunt mai mici deoarece o sa fie mai strict. Tot ce poti sa faci e sa te mai rogi frumos de profesoara si sa te pregatesti.