| Lavv a întrebat:

Ma numesc Negru Anca Lavinia si sunt studenta la facultatea de "Psihologie si Stiintele Educatiei". Mi-am iubit foarte mult educatoare si pentru acest lucru am vrut sa ii continui meseria. Maine visul meu este pe cale sa se implineasca: am fost chemata la un interviu la o gradinita privata cu lb. engleza. Mentionez ca am mai lucrat cu copiii, insa nu in educatiei, ci am facut parte dintr-o asociatie non-profit din orasul in care locuiesc. Limba engleza o stapanesc foarte bine, sunt calma, sociabila, rabdatoare si iubesc sa lucrez cu copiii. Marea problema este ca nu stiu ce as putea face ca sa fiu acceptata ( conteaza aproape total interviul). De asemenea, as vrea sa stiu si ce trebuie sa faca o educatoare zilnic cu copiii in afara de rutina si tranzitii. Am inteles ca un plan de lectie zilnic ( aici mai am o nelamurire, de exmeplu daca preiau grupa mare si in orar sunt mai multe materii de exmpl Limba si Comunicare, etc, trebuie sa fac un plan de lectie pentru o singura materie sau sa le incadrez pe toate in aceeasi zi? ). Astept sfaturi. Va multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nr. 1, nu cred c-ai nimerit cel mai potrivit loc pentru raspunsul de care ai nevoie.
Nr. 2, daca ai facut acea facultate dar nu ai nicio idee ce trebuie facut oare de ce ai facut-o?
Oricum, in mod normal gradinita respectiva ar trebui sa aiba planurile facute, tu doar sa le aplici, dar este nevoie de un plan de lectie pe fiecare ora/materie si pe fiecare nivel de grupa. Programul de care vorbesti este doar teoretic, practic toti incearca sa faca economie iar tu, ca debutant, si in sistem privat, o sa ai de inghitit multe chestii la inceput, printre care si un progam de 8 ore. Daca te-au chemat la interviu stiind ca nu ai mai predat ori sunt disperati ca nu gasesc cadre, ori au nevoie de cineva mai fara experienta. Mergi la interviu, vezi despre ce este vorba, pune-le si tu intrebari, pregateste-te de acasa si cu raspunsuri la eventuale intrebari pe care tu le consideri mai incomode, dar si cu intrebari, iar salariul tu stii cel mai bine ce nevoi ai si cat esti dispusa sa accepti, in sistemul privat nivelul de salariu este stabilit de fiecare angajator in parte. Iti faci un calcul ca ai de platit (chiar daca stai cu parintii si nu o faci) intretinerea x, lumina y, telefon z, mancare estimativ atat si fa totalul, vezi cam care ar fi un minim care ti-ar trebui, si ai macar un reper sub care stii ca nu ai accepta (fara sa le spui lor neaparat suma asta, ci una mai mare, evident). Vazand si facand, orienteaza-te si din mers, intereseaza-te si de conditii (sa vada ca-ti pasa) adica nr. de copii la grupa, nr. de grupe, daca au bucatarie proprie sau nu, daca au si ingrijitoare (asa stii si cate ai de facut, in afara de predare). Daca chiar vrei sa faci asta, ca sa intri in sistem faci mai multe concesii si in timp afli mai multe, capeti experienta si poti ridica si pretentiile pe urma, eventual intr-un loc mai bun happy Succes!

| Lavv explică (pentru mixxjim):

Multumesc mult pentru sfaturile tale, imi vor fi utile. Te rog nu e pripi sa judeci niciodata oamenii, am si mentionat ca sunt STUDENTA, abia am terminat anul 1. Am invatat foarte mult, stiu cum sa fac plan de lectie, etc, insa sunt nelamurita la anumite chestii. E si normal, doar nu poti sa stii totul din primul an. Multumesc, si eu sper sa fie cu succes.

P.S.- M-am gandit si eu ca nu este locul ideal pentru a pune aceasta intrebare, insa am vrut sa aflu cate pareri si sa primesc sfaturi, chiar daca am primit si de la matusa mea care este cadru didactic de 20 de ani si directoare de gradinita, insa este la stat si ma gandeam ca ma poate ajuta cineva care stie mai multe despre gradinite private.

O seara buna in continuare!

| Lavv explică (pentru mixxjim):

Si nu ei m-am sunat in disperare, eu am sunat la nimereala pentru ca imi doream sa lucrez in sistem si intamplarea a facut ca ei, fara sa posteze pe undeva vreun anunt, sa caute educatoare si au parut foarte deschisi. Le-am trimis C.V. si m-au chemat la interviu. Am vorbit pana si despre program, ca pot lucra doar 4-5 ore pe zi si s-au interesant daca pot dimineata sau dupa-amiaza. Deci, speranta exista!

| Lavv explică (pentru Lavv):

M-au*

| mixxjim a răspuns (pentru Lavv):

Eeeeei, pai daca esti de-abia anul I si ei stiu asta, si ati si stabilit ca poti lucra doar cateva ore cred ca vor mai degraba un fel de ajutor de educatoare, o supraveghetoare care sa si poate lucra ceva cu copiii daca e cazul. Atunci cu atat mai mult nu e cazul sa-ti faci prea multe griji, nu ai mare lucru de pierdut, deci cu curaj happy O sa-ti foloseasca foarte mult in viitor, deci as zice sa nu te agati prea mult de faza cu salariul daca nu esti presata de nevoia de bani, incearca sa-i faci pe ei sa spuna suma, ar putea fi ceva mai bine decat ai cere tu happy Daca ai si matusa care te poate ajuta la planurile de lectii cu atat mai bine, deci mergi cu curaj si, precum ziceam, te orientezi si la fata locului. Poate-mi dai un semn dupa interviu, sa-mi spui cum a fost! Bafta, si seara buna si tie!

| Lavv explică (pentru mixxjim):

Acum nu stiu ce sa zic daca ei chiar cauta o supraveghetoare pentru au zis ca preferau full-time. OK, o sa-ti dau un semn dupa interviul de maine si multumesc pentru tot! Si eu m-am gandit ca o sa imi foloseasca mult in viitor, deoarece la facultate in anul 2 facem doar observatie si abia in anul 3 practica cateva ore.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Lavv):

Nu te va angaja pe post de educatoare din moment ce ești studentă și nu ai diploma de licență încă. Vei fi un fel de ajutor de educatoare, program scurt dar bani destul de frumuoși (la particulare salariul e mult mai mare, depinde însă și despre ce particulară e vorba). Cred că ceea ce ai asimilat în primul an despre emoții, cogniții etc. îți este suficient ca să știi cum să te descurci acolo.
Baftă!

| Lavv explică:

Este o gradinita cu program prelungit (contine si afterschool). Pentru un program de 5 ore ( 7:30 - 13:00) cam ce salariu ar trebui sa accept? Nu de alta, dar stiu ca o educatoare lucreaza 8 ore teoretic ( 5 ore la gradi si dintre care 3 ore acasa pentru planuri, planificari, etc).

| zuzualina a răspuns (pentru Lavv):

Cel mai bine e sa-ti intrebi viitoarea sefa dupa ce iti spune daca esti sau nu „admisa".

| Grec_Roxana_1995 a răspuns:

Deci sa inteleg ca daca urmezi Facultatea de Psihologie poti sa fi educatoare? Si Lavv. sunt chiar curioasa daca ai primit postul!