| NorulVerde a întrebat:

Buna Seara! Stie cineva care e alcatuirea structurii metalice a Turnului Eiffel(ma refer la compozitia aliajului din care e fabricat)?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Structura a fost construită între anii 1887-1889 din oţel produs la Reşiţa, în România. Turnul Eiffel mai are în compoziţie oţel de la furnalul din Govăşdia, localitatea Ghelar din judeţul Hunedoara. El urma să servească drept arc de intrare la Expoziţia Universală (1889), un târg mondial ce sărbătorea centenarul Revoluţiei franceze. A fost inaugurat pe 31 martie 1889 şi deschis pe 6 mai. 300 de muncitori au unit 18.038 de piese de oţel, folosind două milioane jumătate de nituri.

| StalpuL a răspuns:

Otel