| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU!

Am si eu o intrebare, mai degraba o cerere.
As vrea sa invat limba rusa insa nu stiu cu ce sa incep si de unde sa invat. Aveti niste carti ceva?

Răspuns Câştigător
| Authentic_Ok_1981 a răspuns:

Salut este foarte simplu iti faci cont pe site http://www.livemocha.com selectezi acolo limba care vrei sa o inveti.
Site este frumos organizat iti arata poze si explica in ce limba vrei, poti sa dai optinea la finalul lectiei sa te asculte un vorbitor de rusa fluent.
Pot spune ca au o traducere mai buna din limba romana in engleza si alte limbi fata de ce gasesti la google traducere. funda? :d

| unknownn a răspuns (pentru Authentic_Ok_1981):

Foarte bun site-ul, mersi frumos insa este o problema, eu nu cunosc alfabetul ala si nici nu vreau sa-l invat.Pentru ca eu la tastatura nu am literele alea. Vreau sa imi spuna traducerea cuvintelor in alfabetul chiliric, nu sti cum pot rezolva?

| Authentic_Ok_1981 a răspuns (pentru unknownn):

Trebuie sa inveti alfabetu, pentru ca limba lor este cam asemanatoare adica cum se scrie se pronunta, important sa inveti cum se pronunta fiecare litera in parte.
Pai iti selectezi din windows limba care vrei sa scrii, cum ai selectata romana sau engleza asa poti selecta si rusa, si iti va aparea pe tastatura cand vei scrie.

| didiDia a răspuns (pentru Authentic_Ok_1981):

Authentic_Ok_1981, iti doresc numai bine. Am intrat si eu pe site-ul recomandat de tine, mi-am facut cont chiar in noaptea asta ca sa invat spaniola si deja mi se pare super. Intr-adevar, site-ul e foarte bine organizat. Multumesc mult ca ai dat acest raspuns!

| unknownn a răspuns (pentru Authentic_Ok_1981):

Ok,daca o sa mai am vreo problema o sa-ti las mesaj.
Iti voi acorda funditahappy

Mersi inca odata!

11 răspunsuri:
| babesss a răspuns:

Nu te mai apuca. lasa.
laughing)

| unknownn a răspuns (pentru babesss):

De ce sa nu ma apuc? Am invatat sa numar pana la 10 si cateva cuvinte de baza... daca chiar vrei sa faci un lucru, o sa reusestihappy

| Valuta_Patricia_1995 a răspuns (pentru unknownn):

Buna ..eu sunt din Republica Moldova, aici orice om stie limba rusa, eu am 11 ani si deja o stiu la perfectiehappy. Daca esti roman intr-adevar e ft greu sa o inveti, oricum iti urez succes!

| unknownn a răspuns (pentru Valuta_Patricia_1995):

Da,am si eu prieteni din RM, da aia nu e rusa adevarata pe care o invatati voi, e un fel de rusa combinata cu moldoveneasca... oricum nu e rusa pura, stiu sigur.

| Valuta_Patricia_1995 a răspuns (pentru unknownn):

Noi ancercam sa vorbim romana corect, ansa accentul ne da de golbig grinRusa o vorbim mai corect decat romana

| SERIALS a răspuns (pentru Valuta_Patricia_1995):

Eu tot sunt din MD si o cunosc bine. chiar si am tradus 17 serii la un serial