| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Vrea să îmi lase cineva aici, în comentarii schița caracterizării? M-ar ajuta foarte mult, dacă în schiță ar scrie tot ce cuprinde o caracterizare, dar în ordine cronologică. Eu îmi amintesc ceva, dar nu mai știu cum e exact!
Vă mulțumesc anticipat!
Dacă nu vreți să mă ajutați, măcar nu lăsați comentarii urâte!
Mulțumesc încă odată.

14 răspunsuri:
| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Caracterizare a ce ca nu am inteles... daca poti fii mai concret/a, cred ca te pot ajuta daca este vorba de ceea ce cred!
Daca nu este nu vreau sa te induc in eroare

| Ralukafay a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Eu vreau doar schița, caracterizarea în general. La modul că, vreau să știu ce cuprinde: caracterizarea directa, indirecta, autocaracterizare, toate astea, dar în ordine cronologică. Sau caracterizarea Luceafărului! Eu de asta, am nevoie, de caracterizarea Luceafărului și de asta am cerut doar schița, că să o pot face singura pentru că nu am găsit-o pe net, dar dacă îmi poți da caracterizarea Luceafărului, e mai bine.

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Ralukafay):

Caracterizarea directa este facuta de catre autor, celelalte personaje, acesta reorezinta portertul fizic!
Caracterizarea indirecta: reiese din gandurile, vorbele, faptele personajului; reprezinta portretul moral
Autocaracterizarea: personajul de descrie pe sine!

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Ralukafay):

Nu prea inteleg, luceafarul este intr adevar personaj, insa nu prea iti trebuie caracterizare de asta, se face doar la genul epic, sau la realism, tip uri de persoanaje... etc
La liric, ma rog romantism in cazul asta nu iti trebuie
Poate descrierea, poti sa spui cum apare el, intai in inger, in visul fetei, mastile lirice pe care le are in momentul intalnirii dintre el si fata prin intermediul mitului oniric...
Nu mai stiu sa ti dau exemple concrete...

| Ralukafay a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Păi asta mi-a cerut doamna profesoară de română, caracterizarea Luceafărului!

| Ralukafay a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Mulțumesc!

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Ralukafay):

Mi se pare cam ciudat...stai ca am un eseu. poate gasesc ceva

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Pe ce iti pot trimite poze?

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Ralukafay):

Vreau sa ti trimit poze cu eseul poate iti faci o idee

| Ralukafay a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Păi nu știu, aici, în privat, nu merge?

| Ralukafay a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Atunci nu știu.