| victory a întrebat:

skumpicilor! :* am nevoie de niste sugestii, deci trebuie sa particip la o conferinta, sectia chimie sau biologie, unde fiecare isi alege o tema si "o apara", ca pe un fel de teza de licenta insa cu un volum mai mica(undeva vreo 20 de foi), si nu stiu ce tema sa mi aleg crying va rog dati-mi niste sugestii ce tema mi-as putea alege(de ex. la chimie intr-un an a fost POluarea mediului) :* mersi anticipat...

3 răspunsuri:
| alinutza83 a răspuns:

Poluarea mediului ar fi o tema interesanta, dar ai putea incerca si Surse alternative de energie, Energia de la natura, Energia plantelor, Pamantul incotro, sunt teme de viitor.

| BYBY a răspuns:

Da... poluarea mediului e cea mai buna, dar mai poti incerca urmatoarele:
Solul-nutritie bogata
Defrisarea padurilor Pro sau Contra?
Agricultura-bratara de aur a meseriei
Nevoile sociale si personale
Nutritie bogata
Plantare-ajuta sau nu?
Substante chimice
Substante fizice
Corpuri
Materiale
Constructii
Chimico-biologice
si multe altelewinking
FUnda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa faci o lucrare interdisciplinara, abordand subiectul si din perspectiva chimiei si din cea a biologiei, stiinte inrudite, dupa cum stii. Mai original ar fi sa tratezi prezenta carbonatului de calciu in lumea nevie (roci calcaroase, stalactite, stalagmite) si in lumea vie (schelete externe de corali, cochilii de melci, scoici, coaja de ou, dintii si oasele). Poti face niste diapozitive sau niste diorame cu pesteri cu stalactite si stalagmite, cu exponate de roci, nu uita creta, si cele mentionate inainte. Fireste, te documentezi, vorbesti despre proprietatile fizice si chimice ale carbonatului de calciu, rolul sau in structurile din lumea vie, intrebuintari etc. Titlu...Viu si neviu sau Lumea-o entitate unica sau Rudele noastre-rocile!
Funda?!
Te invit pe lecturirecenzate.ro Si nu mai folosi aiurea pe ca!