Întrebare recomandată | hulkwirine a întrebat:

spuneti-mi va rog de ce acte am nevoie pentru a ma transfera sa invat in Italia? acum invat cl a 9-a la c.t.e.tc. si nu stiu cind e mai bine sa ma transfer dupa 1 semestrus au dupa ce termin anul?

4 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eu sunt revoltată că te muţi şi tu în altă ţară.
Ce îţi lipseşte?
Aici poţi face orice lucru ca în Italia. La fel. Dacă vrei pizza o poţi şi în România, dacă vrei poţi doar să vizitezi pe părinţii, rudele, prietenii şi duşmani ce îi ai tu în Italia sau în orice altă ţară.
Eu ştiu că o să fie foarte greu şi o să regreţi.
Te duci acolo din teribilism.
Poţi să te duci, dar să îmi trimiţi o poză că e frumos acolo.
Pe curând!

| mixxjim a răspuns:

Din punct de vedere psihologic ti-ar fi mai bine sa te transferi la sfarsitul anului - adaptarea in mijlocul anului poate fi mult mai grea, si in plus nu e sigur ca fac aceleasi materii, e aiurea sa recuperezi din mers juma de an pe la cine stie ce materie. In plus, e destul de multa hartzogaraie, te trezesti ca-ti lipseste una sau alta, intre semestre e timpul scurt, sa n-ai surprize ca pierzi anul aiurea, la vara ai mai mult timp sa te ocupi in voie de toate cele. In principiu o sa-ti trebuiasca foile matricole de aici, pe toti anii de studiu, traduse si autorizate in italiana, ca sa stie aia ce ai facut si ce nu si ce clasa sa-ti echivaleze - poti avea vreo surpriza sa mai faci a 8-a odata sau sa te trezesti in a 11-a :))... La noi exista la Ministerul invatamantului un centru de recunoastere si echivalare a diplomelor http://www.cnred.edu.ro/#Activitati, sigur exista si in Italia asa ceva. Poti incerca sa afli de la ai nostri exact ce-ti trebuie, daca stiu, sau macar datele de contact de la institutia similara din Italia, de unde sa poti afla informatiile necesare. Succes!

| EvaneSScence a răspuns:

Intereseaza-te la scoala unde vrei sa te transferi in Italia daca iti recunosc aceasta jumatate de semestru ca sa continui clasa. Despre acte, pune -o pe mama ta sau cine e in Italia sa afle tot de acolo.
Probabil vreti sa fiti impreuna.

| LiviuTPU99 a răspuns:

E foarte greu si complicat, sti limba la perfectie?