Întrebare recomandată | Mmelek a întrebat:

Stie cineva cum se face corect un profil psihologic acceptat de baremul de olimpiada? Ce structura a trebui sa aiba si ce trebuie evidentiat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai in vedere toate elementele psihologice, sa extragi din descrierea personajului toate formele psihologiei, limbajul, caracterul, creativitatea, imaginatia, vointa, etc, si sa le atribui definitia corespunzatoare dar si cate o trasatura evidentiata in personalitatea individului. Sa patrunzi cat de cat in amanunte si sa formulezi pe baza descrierii lui o fisa psihologica cu structuri complexe. Cel mai mult trebuie sa te bazezi pe limbaj, atat al corpului cat si verbal, dar nu sa neglijezi si celelalte fenomene psihice.
Psihologia este una dintre cele mai grele materii si de asta trebuie tratata ca atare.

5 răspunsuri:
| Anothergirl22 a răspuns:

La ce te referi cu profilul psihologic? Si cu olimpiada? Exista profil psihologic sau olimpiada la psihologie? Intreb deoarece ma pasioneaza psihologia si imi doresc sa pornesc pe ramura asta...

| Mmelek explică (pentru Anothergirl22):

Subiectul 3 de la olimpiada de psihologie cuprinde un astfel de item, in care pe baza unui text tu trebuie sa faci profilul psihologic al unui "personaj", un fel de caracterizare, dar...psihologica.

| Anothergirl22 a răspuns (pentru Mmelek):

Exista olimpiada de psihologie? Iti multumesc mult ca mi-ai raspuns. Esti la facultatea de psihologie?

| Mmelek explică (pentru Anothergirl22):

Da,exista olimpiada de psihologie. Nu sunt inca la facultatea de psihologie.Sunt clasa a 12-a si particip la olimpiada

| Anothergirl22 a răspuns (pentru Mmelek):

Mult succes in continuare!