anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca pot face cursuri particulare de psihologie și turism, în Sibiu? (si daca da, unde, costul cursului etc)
Sunt la Facultatea de Litere și sincer nu mai am nici un interesez, vreau sa ma axez pe psihologie si turism.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te supara dar ce vrei sa faci cu aceste cursuri de psihologie sau turism? Niciodata nu te vei putea compara cu cineva care a facut o facultate in domeniu. Poate au si master in domeniu.
Faci o facultate care este cautata. Depinde si ce limbi studiezi la litere.
Ca idee stiu multe persoane care au terminat psihologia la UBB Cluj si acum nu profeseaza in domeniu. Au facut facultatea si nu s-au gandit unde vor profesa in domeniu. Lucreaza prin strainatate in saloane de infrumusetare si altele. Deci au facut o facultate doar pentru diploma, si vorbim de facultate si nu doar de un curs amarat cum vrei sa faci tu. Cu litere te poti face translator, profesor etc. Poti lucra in HR mai ales ca fata pentru ca acolo se cauta persoane care vorbesc cel putin o limba straina la nivel conversational.
Nu renunta la facultate pentru niste cursuri care oricum nu te vor duce nicaieri. Daca te axezi pe un domeniu care se cere zic sa te tii de el.
Nici turismul nu e mai roz, cel putin la Cluj. Fosti colegi lucreaza prin mall ca vanzatori sau la firma Bosch unde fac piese de masini. Unde e turismul in asta? Faci o facultate sau cursuri care nu se cer pe piata. Mergi la targuri de cariere si vezi ce meserii si specializari se cer. Nu am auzit de persoane care sa fi terminat literele si sa nu lucreze cel putin intr-un liceu ca profesor. Am avut profesori foarte buni in meseria lor pe care-i voi aprecia toata viata.
Cred ca ar trebui sa te gandesti serios ce vrei sa faci dupa absolvire, fie ea de facultate sau de curs.

0 răspunsuri: