| CurcubeulColorat a întrebat:

Stiu ca nu e un site pentru rezolvarea temelor sau chestii de genul insa am si eu o problema.Cum se traduce timpul conditionnel passe si conditionnel present. Va dau exemple de doua propozitii sa mi le traduceti ca sa-mi dau seama. Cond.Present: elle irait chaque jour a la piscine. Cond. Passe:J'aurais fini vite cet excercice difficile de grammaire.La prezent am putin idee de cum ar trebui tradus verbul ( ca la celelalte cuvinte ma descurc),, ea ar merge..."? Sau gresesc? In schimb la cond trecut nici macar o idee nu am. FUNDITA pentru cine ma ajuta! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| flory13 a răspuns:

Cond present : ea ar merge cateva zile la piscina. ( se formeaza cu s + as/ai/ar/am/ati/ar + vb. eu as merge, tu ai merge, el/ea ar mege, noi am merge, voi ati merge, ei ele ar merge.)
cond trecut : eu as fi terminat repede aceste exercitii dificile de gramatica. (se formeaza cu s + as, ai, ar, am, ati, ar + fi +vb. eu as fi terminat, tu ai fi terminat, el/ea ar fi terminat, noi am fi terminat, voi ati fi terminat, ei/ele ar fi terminat.)