| Biu_7672 a întrebat:

Buna happy. Sunt clasa a 8-a si am inceput sa ma gandesc la licee.As vrea undeva pe profil franceza, dar nu stiu sigur. Ce alte profile imi recomandati? [uman]. La mate, info, fizica, chimie sunt praf, iar media mea pana acum e undeva pe la 8, 90-9.Multumeschappy.

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

La info nu ai de unde sa stii daca esti praf deoarece nu ai facut niciodata.
oricum daca nu sti ca nu te descurci la materiile care sunt pentru profilu real (mate fizic kimie bio ) atunci du-te la uman.
daca le ai cu limbile franc, engl, rom, latina atunci du-te la filologie.
la stiinte sociale se pune accent pe isto, geogra, lojika, romana.
daca esti din buc cu acesta medie te poti duce in cantemir, hasdeu etc. depinde. ai sa primesti o brosura la sf de a8a cu toate liceele din buc, cu adresele lor, mediile si toate.

5 răspunsuri:
| mariajohanna a răspuns:

La liceul la care am dat eu exista doua clase de filologie: intensiv engleza si intensiv franceza big grin acum depinde daca liceul la care o sa dai are asa ceva. Mai este si profilul stiinte sociale asemanator cu filologia happysi profilul de bilingv pentru care trebuie sa dai o testare la engleza. Deci ai variante. Mai ai timp un an sa te gandestiwinking

| Amalia2305 a răspuns:

Eu am terminat anul acesta clasa a8a si am avut exact aceeasi problema ca si tine,la mate,fizica, chimie-la fel, praflaughing insa imi plac f mult limbile straine insa la liceele la care doream sa merg nu aveau profil pentru limbi moderne asa ca am optat pentru stiinte sociale datorita faptului ca la filologie se face mai multa latina (iar eu nu ma prea descurcam la aceasta limba).Iti recomand filologie(engleza sau franceza intensiv) sau stiinte sociale(asta daca iti plac logica(cls a9a),psihologia(cls a10a),economia(cls a11a) sau filosofia(cls a12a ) ) App ai o medie buna asa ca ai grija ce faci la examenebatting eyelashes

| Biu_7672 explică:

Btw sunt din Bucuresti :p

| DoarEu21 a răspuns:

Biscuu:X ce faci mah sh u p TPU? la ce liceu ai intrat? :*

| sisi_7462 a răspuns:

Pai ti-as recomanda niste licee foarte bune dar depinde si unde locuiesti.Dar ce spui de; Pedagogic unde ai putea sa mergi la filologie unde ai putea sa te bazezi pe romana engleza si cand o sa dai la matematica subiectele nu vor fi grele