| bobandenisa87 a întrebat:

Bună! Sunt clasa a 8 a si anul acesta urmează să mi aleg un liceu, însă sunt nehotărâta. Vreau să merg pe profilul filologie dar nu stiu ce liceu sa aleg dintre liceul Tudor Vladimirescu și liceul Teologic.
Cei care au fost la aceste licee sau încă învață acolo, vă rog sa mi spuneți: care este mai bun?
Cum se învață în fiecare?
Cum sunt profesorii?
Și mai multe detalii dacă îmi puteți da, va rog.
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu am mers la acele licee si nici nu cred ca este cineva de aici care sa fi facut asta. Insa daca vrei sa faci filologie cel mai bine mergi la Tudor Vladimirescu. Poate e si aceasta specializare la liceul teologic (desi din cate stiam liceele teologice nu o au, din moment ce una e filiera teoretica si cu totul altceva e teologia), insa nu se va pune la fel de mult accent ca la un alt liceu. La teologic e mai importanta religia, asadar majoritatea profesorilor aleg un liceu normal. Poti incerca sa iei legatura cu diverse persoane de la acel liceu / cu profesorii poate.
Din nou, e doar parerea mea personala, dar nu vad de ce te-ai duce la un liceu teologic daca nu vrei sa faci teologie, presupun.