| Davidcantea a întrebat:

Buna, sunt din Moldova în clasa a 9 (aici examenul de absolvire se da după a noua) și ma gândesc să merg in Romania în liceu sau colegiu dar nu stiu daca ar merita deoarece voi face iarăși clasă a 9, dar totuși dacă dau aici bacul va fi valabil doar in Moldova diploma iar în România e internationala și voi avea mai multe posibilități... vreau să știu ce e mai bine liceu sau colegiu? De ce? Care sunt minusurile și plusurile? Cât de greu e la învățătura în România?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Liceul sau colegiu sunt tot una cu diferenta ca acele colegii au primit titlul respectiv datorita unei indelungate experiente si a calitatii invatamantului (teoretic). Se intra cu medie mai mare (pentru ca este concurenta mai multa). Acum, sincer, daca inveti ti-i tot una. Eu am terminat un liceu si am intrat la o facultate unde am fost 12 pe loc, prin examen, nu cu dosar ca acum.