| Darius1212 a întrebat:

Sunt în Anglia la scoala(clasa a 9).De anul vitor vreau sa mă mut înapoi în România, vreau sa știu în ce clasa o sa ma încadreze sau dacă trebuie sa dau examenul național.

Răspuns Câştigător
| aj3k16lm a răspuns:

Nu va trebui sa dai examenul national, si vei intra in clasa X; in cazul in care sunt tot 8 clase de gimnaziala, si in Anglia.
Nepotul meu s-a mutat in clasa IX, din Italia, fara sa aiba probleme. Nu a ramas nici acolo, cu toate ca ei incep cu un an mai devreme decat noi.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru anul scolar 2017-2018 parintii(tu esti minor!)te pot inscrie in clasa imediat urmatoare celei promovate in strainatate, respectiv in clasa a 10-a din invatamantul general obligatoriu romanesc fara obligatia sustinerii vreunui examen(Evaluare Nationala, examene de diferenta). Doar la cererea exprimata in scris a parintilor sau a tutorilor legal instituiti, inscrierea se poate face intr-o clasa inferioara celei absolvite in strainatate!
Pana ce Inspectoratul scolar judetean iti va elibera atestatul de recunoastere si echivalare a studiilor efectuate in strainatate, vei participa la cursuri in calitate de elev audient.

p.s.In vederea obtinerii atestatului de recunoastere si echivalare a perioadei de studii efectuate in strainatate este necesar sa aduci documentele scolare privitoare la situatia scolara din strainatate, pe ani scolari si clase promovate, din care sa rezulte disciplinele studiate si calificativele obtinute.