| Ioana_Andreea_1992_L3JZ a întrebat:

Dacă mă mut din Anglia înapoi în România în ce clasa voi fi? S-ar putea să mă mut înapoi anul viitor, și ar trebui să trec clasa a 9a. Însă pentru că am lipsit un an *clasa a 8a*nu știu daca voi trece în a 9a cum ar trebui normal, sau voi repeta clasa a 8a.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ai urmat scoala si in Anglia.
Daca n-ai urmat si ai ramas numai cu 7 clase facute in Romania, atunci va trebui sa faci cl. a VIII-a.

| Ioana_Andreea_1992_L3JZ explică (pentru Ioandelasal):

Am facut scoala in Anglia, adica fac, insa in Anglia m-a trecut clasa a 9a, cu o clasa mai mare ca in Ro.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioana_Andreea_1992_L3JZ):

Dupa intoarcerea in Romania va trebui sa faci echivalarea studiilor din Anglia si, in functie de aceasta vei sti clasa pe care trebuie s-o urmezi.
Detalii vezi aici:
https://cnred.edu.ro/......asele-1-10