| mary1990 a întrebat:

Bună! Sunt in anul 1 la facultate si eram curioasa de un aspect. Daca am la o materie 10 la laborator dar iau la examen 3 sau 4 si media pentru nota finala este de 50%examen+50%laborator, pot promova?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din cate stiu eu... nota pentru examen trebuie sa fie cel putin 5, altfel nu poti sa promovezi.

Desi conditia era urmatoarea: dai laboratorul, il treci, te baga in examen, iar daca treci si examenul poti sa inchei materia, cu o medie intre cele 2 (procentaje stabilite de profesor), dar tot trebuie sa ai peste 5 la examen.

| AnastasiaK a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu neapărat, diferă de la profesor la profesor. Sunt unii care accepta sa-ți obții nota din laborator/punctaj de seminar/altceva, iar la examen doar să te prezinți și e suficient să iei punctul din oficiu(dacă se dă). Am avut un prieten care în examen n-a făcut nimic și a avut nota finală 7 (asta la politehnica la master). Cum și eu am avut situația invers, nici nu m-am prezentat la test de laborator, am luat punctaj 0 și nota finală 8 (asta la facultatea de mate-info, la universitate).

| DoarBogdan a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ok, posibil...
Eu in toata facultatea mea, daca nu treceai un examen, nu treceai nici materia (asta la cele care aveau sistemul cu un examen + activitate pe parcurs).

Da, la master acum situatia sta altfel, sunt mai multe proiecte care conteaza, intr-un procentaj mai mare, unde uneori conteaza doar sa te prezinti. Dar chiar si asa, in cazul meu... tot ne cere sa fie peste 5, chiar daca proiectul este cel care conteaza.

| Frank51 a răspuns:

Fiecare profesor are damblaua lui, dar te asigur eu ca niciodata nu va fi 50% laboratorul, maxim 30, hai poate 40%. Va mai fi un prof din 20 care va face 50/50, dar sunt rari astfel de profi.

| Eireann a răspuns:

Aici tine de profesor dar la mine trebuia minim 5 la fiecare.

| Feri5 a răspuns:

Media cu procente se calculează astfel:
1. Medie laborator: 10
2. Medie examen: 4 (să zicem)
0, 5 x 10 + 0, 5 x 4 = 7
Deci ai o medie bunicică și cred că poți promova.
Baftă! _^_

| AnastasiaK a răspuns (pentru Feri5):

Da-mi voie să te șochez: media cu procente de 50% e fix medie aritmetică și sunt convinsă că o persoană care e totuși la facultate nu cerea ajutor să facă un calcul de clase primare, era vorba de condiția de promovare acolo.

P.S. Depinde strict de cerințele profesorului. Poate cere minim 5 (sau minim 4.5) la fiecare în parte, poate cere minim 5 doar la una si sa specifice care sau poate cere minim 5 media finală. Condițiile de promovare se anunță de obicei la începutul anului.

| Feri5 a răspuns (pentru AnastasiaK):

E posibil. Cred că nu am specificat că depinde de cerințele profesorului.