| metin2crz a întrebat:

sunt in clasa 7 si Nu inteleg Inteleg cum se fac ecuatiile alea cu necunoscuta la matematica ma poate ajuta cineva va rog? Vreau sa-mi dati doar un exemplu. Uitati un exemplu de ecuatie: 2(3a-4b)-3(a-2b)+4(-2a+3b)
Cerinta este: Efectuati calculele si reduceti termenii asemenea.
Nu cred ca este grea dar n-am inteleso in clasa si acum ma aflu in postura sa intreb pe cineva deci ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| LifeFail a răspuns:

Buna.
O sa-ti explic.Trebuie sa scapi de paranteze mai intai, adica sa inmultesti fiecare numar din fata parantezei cu termenii din paranteze. Dar ai grija la semne. Dupa ce nu mai ai paranteze deloc, aduni/scazi termenii cu a si pe cei cu b.
Sper ca ai inteles.
xoxo

3 răspunsuri:
| LoOvE a răspuns:

Buna! Si eu sunt tot clasa a 7 dar nu am intalnit asa ceva pana acum dar stiu sa o fac ca e f.usoara.Deci:

6a-8b-3a-6b+(-8a+ 7b)

6a-8b-3a-6b-8a+7b

17a-21b

Asa ramane.Nu stiu sa-ti explic astfel, pentru. ca nu's profesor.

| Mirruna a răspuns:

2(3a+4b)-3(a-2b)+4(-2a+3b) =[ desfiintezi parantza inmultind fiecare termen cu numarul din fata parantezei, adica : ] 2*3a+2*4b-3a+3*2b[ - ori - = + ] +4*(-2a) +4*3b = 6a+8b-3a+6b-8a[- ori + = - ] +12b, deci : 6a+8b-3a+6b-8a+12b =6a-3a-8a + 8b +6b+12b = -5a + 26b. sper sa nu fi gresit la calcule big grin.

| blackshinystar a răspuns:

Pai cand i un numar langa paranteza, exemplu din calculul tau ar fi
2(3a-4b) se inmulteste numarul de langa paranteza cu fie care factor din paranteza si ar veni 6a-8b. Si acum sa ti-l rezolv pe tot.
=6a-8b-3a+6b-8a+12b
=-5a+10b
sper ca ai inteles...noroc!