| OtiliaMarculescu a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si sunt la profil uman. Din semestrul 2 am deadline de la parinti, sa ma hotarsc unde sa dau pentru a incepe pregatirea. Cat de cat am creionat eu ceva prin cap'sor, in principal ar fi Drept, dar nu stiu daca vreau in cadrul Academiei de Politie sau Universitatii din Bucuresti. Sunt destul de confuza, nu vreau sa exclud nici alte optiuni, sunt constienta ca ar putea fi si alte facultati foarte interesante. So... alte idei de facultati sau care din cele doua optiuni enuntate de mine pare mai buna?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Dreptul în cadrul Academiei mi se pare mai ok.
Va trebui să lucrezi ceva timp în Poliţie ( obligatoriu ) şi vei fi ofiţer. Dacă daci Dreptul, vei ieşi şi cu diplomă de jurist.
La Academie e mai greu deoarece pe lângă drept mai faci şi Poliţie.
Însă după ai un loc de muncă asigurat.
Asta desigur, dacă vrei să ai un loc de muncă în Poliţie.
Un alt avantaj ar fi faptul că nu plăteşti studiile.
Acum depinde ce îţi place.
Dacă vrei mai multe detalii despre Academie, spune-mi!

| OtiliaMarculescu explică (pentru Sadop):

M-am hotarat sigur sa dau la Academie, mi se pare cea mai buna optiune. Multumesc frumos pentru raspuns, m-a incurajat foarte mult. Stiti exact cat timp trebuie sa lucrez in Politie? Auzisem ceva de 10 ani, eu as vrea sa continui cu magistratura dupa ce termin perioada de lucru obligatoriu, dar 10 ani suna destul de mult.

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

După 5 ani lucraţi în Poliţie poţi susţine examenul pentru Magistratură.
Baftă la învăţat şi succes în viitoarea ta carieră!