| CrissGuy a întrebat:

Buna sunt in clasa a 7-a si familia colegii etc ma intreaba la ce liceu vreau sa merg dar nu sunt hotarat. Parerile sunt impartite
-Parintii vor sa merg la un liceu cu profil mate info(Mesota din BV) cu toate ca nu-mi place matematica o inteleg si ma pricep si la calculatoare destul de bine
-Colegii si pretenii imi spun sa merg la un liceu cu profil de alimentatie (Economic din BV)deoarece am o pasiune pentru gatit mam documentat din toate adica stiu trei sferturi din condimente carnuri si etc din ce stie o vecina de-a mea care e eleva la economic
DAR PROBLEMA ESTE :
PARINTII NU SUNT DE ACORD SA MA DUC LA ECONOMIC DEOARECE IL CONSIDERA UN LICEU DE PROSTI CE SA FAC, NICI LA MESOTA NU AS VREA FIINDUMI FRICA CA NU O SA MA RIDIC LA NIVELUL MATEMATICII DE ACOLO DEOARECE NU IMI PLACE NU STIU CE SA FAC VA ROG ajutati-ma!

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi mai ai timp.Parintii nu ar trebui sa faca presiuni, hotararea trebui luata in mare parte de tine, sa faci in viitor ce-ti place.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Du-te unde vrei. Și la ceea ce te pricepi. Nu poți face un lucru cu inima dacă nu-ți place.

| CrissGuy explică (pentru mimiwewem):

Multumesc pentru fiecare raspuns nu o as declar un castigator deoarece nu vreau sa facilitez pe cineva anume, in orice caz va multumesc

| mimiwewem a răspuns (pentru CrissGuy):

Bună. Sunt de acord cu tine. Dar poți să votezi pe toată lumea.

| nesuferit a răspuns:

E o decizie care trebuie sa o iei tu, nu parintii, nu prietenii. cunosc multe persoane care din cauza parintilor au trebuit sa abandoneze pentru ca pur si simplu nu mai faceau fata, atat la liceu cat si la facultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu ce vrei? Parintii, prietenii, nu conteaza este alegerea ta gandeste-te ce vrei sa faci in viitor ce facultate vrei sa urmezi...

| meli120 a răspuns:

La noi,Economicul este considerat un liceu mediocru (iesind cu o meserie dupa ce termini).Eu aflandu-ma la un liceu economic(la economie),si avand un fost coleg tot cu mine in scoala la turism si alimentatie si se face scoala,axasandu-se pe materile esentiale in general dar si pe mate si pe alte materii care o sa te ajute!
La mate -info trebuie sa ai o minte cu gandul mereu la mate,trebuie sa fii fascinat de acele materii si sa fii mereu dornic de cunoastere in acest domeniu(interesat de tot ce tine de calculator, inovatii din domeniul acela ). Preferand, sa faci exercitii la mate, considerandu-le usoare si facandu-ti mai mare placere decat sa iesi afara sau sa te distrezi.Si sa ai o inteligenta nativa si o memorie stralucita cand e cazul, mereu transpunand tot ce vezi in mare masura in concepte matematice.Am intalnit, sa zicem 1 persoana care a mers la mate-info si era pasionat de asta si de facut jocuri aparent simple si servere.El petrecandu-si timpul de mic cu aceste lucruri,si luaindule in gluma parandui ca o joaca de copii considerand ca oricine ar trebuie sa fie capabil sa le rezolve! El fiind persoana care se punea langa noi,in loc sa ne deie temele la mate sau fizica si ne explica placandui sa ne ajute si profitand de orice ocazie ca sa isi ocupe timpul cu matematica! Daca nu ai inclinatie sprea asa ceva, nu are rost sa zicem asa ca ani de liceu o sa ti se para un chin! Urmeazati visul! Ai o singura viata, nu o trai dupa dorinta celorlati, ca sa nu regreti! Vorbesc din experienta, fiind intr-o situatie similara anul trecut, acum aflanduma in a 9-a si abia acum hotaranduma ca vreau sa devin medic si dorindu-mi sa ma transfer la stiintele naturi! Ai facut bine ca ai cerut parerea celorlalti, osciland si nestiind cea ce urmeaza sa faci!
Urmaresteti visul si sunt sigura ca il vei atinge, abia astept sa te vad in viitor un bucatar de supces, motivandui si starnindule altora interes!

| TinKode2000 a răspuns:

Frate parerea mea e sa te duci unde vrei tu, deoarece nu parinti tai invata...
Eu de exemplu nu sunt la un liceu oare care... mai mult stau acasa decat sa ma duc la scoala, deoarece nu vine nimeni pe la scoala...
Si parintii mei nu mi-a zis niciodata de ce nu m-am dus la alt liceu...
K eu sunt la un liceu sportiv... tongue
Asa ca mai bine du-te unde vrei tu si gata.

| Dana3333 a răspuns:

Aşa am păţit si eu.Dar tot unde am vrut eu m-am dus laughing. Parerea mea e sa mergi la un profil mai usor gen filologie sau ceva, ca sa treci mai usor prin liceu nu sa iti storci mintile laughing. adica si la filologie ai de invatat dar e altfel..bafta happy