| Petronela a întrebat:

Buna1Sunt eleva in clasa a 8 a si as vrea sa dau la liceu cu profil de stiinte sociale si mai apoi la facultate pe profil econimic se poate sau trebuie neaparat sa merg la un liceu pe profil economic?

Răspuns Câştigător
| DiDi a răspuns:

N-ar fi o mare diferenta, insa ceea ce faci tu in liceu se numeste baza. E adevarat ca poti sa mergi la ce facultate doresti tu, dar dupa parerea mea, daca doresti sa mergi la o facultate de stiinte economice, ar fi mai indicat sa mergi la profil economic.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge la orice facultate, indiferent de profilul liceului, dar este bine sa urmezi un liceu conform profilului facultatii, fiindaca o sa stii cate ceva din ce vei face in facultate, asa ca sunt de parere sa urmezi un liceu economic. Succes!

| matraguna1 a răspuns:

Cel mai greu e pentru cei care nu fac nici liceu economic si nici profil real. Singurul obiect ceva mai dificil e contabilitatea, dar nu te speria. Profesorii stiu ca nu toti studentii care ajung la facultatea de economie au terminat un liceu de economie, deci nu toti au bazele contabilitatii puse la punct. Astea vor fi prezentate la inceput. Depinde de tine sa inveti ca sa recuperezi notiunile pe care altii le stiu deja din liceu. Dar crede-ma nu e imposibil. Deci nu iti alege liceu economic doar pentru ca vrei sa mergi la facultatea de economie. Poate descoperi alt obiect care sa-ti placa si iti schimbi parerea.

| Dede_1899 a răspuns:

Cel mai bine pentru tine e sa dai la matematica informatica pentru ca de acolo poti merge la orice facultate vrei fara sa ai probleme ca nu stii la vreo materie pentru ca la mate info de fac toate materiile care ne sunt folositoare.sigur ca poti da la facultate la economic. Cand pleci la facultate nu se pune accent pe ce liceu ai facut din cate stiu eu dar e destul de greu sa incepi totul de la zero doar pentru ca nu ai facut anumite materii la profilul respectiv