| anonsiam a întrebat:

Sunt in clasa a 8a și ieri am dat evaluarea la romana. La compunere am scris o pagina și jumătate (ne cerea o naratiune petrecuta in timpul unei întreceri sportive). Am pus doua linii de dialog. Mi-a ieșit foarte frumoasa compunerea, totuși. Credeți ca îmi va scade pe dialog?

Și am mai avut un exercițiu in care trebuia sa scriem o conversiune. Am scris doua cuvinte dintre care unul cred ca e greșit. Îmi va puncta pe cel corect?

Am făcut 3 tăieturi (cu linie orizontala) și am scris 10 pagini. E adevărat ca se scade pe tăieturi?

Cam astea sunt grijile mele legate de Evaluarelaughing

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1. E bine cum spui tu, dacă ești convinsă că nu ai făcut alte greșeli de ortografie, punctuație, lizibilitate, coerență, stilul și vocabularul conținutului, așezarea corectă a textului în pagină, încadrarea în limitele de spațiu încadrate, un conținut adecvat tipului de text etc. Obții punctaj bun.
2. Da, se punctează cel corect (spune-mi, ce cuvinte ai ales pentru conversiune?)
3. Depinde. Pentru aspectul lucrării se poate scădea puțin, însă nu neapărat.
Succes!

| anonsiam explică (pentru floresdemayo):

Merci mult! Am scris "subtila" (din adverb de mod- ex: El se uita subtil in adjectiv propriu-zis- in text era subtila apa) - cuvântul asta toți mi-au spus ca e greșit
și pierdut (din participiu in adjectiv) - asta e corect, apare și in barem

| floresdemayo a răspuns (pentru anonsiam):

În cazul acesta "subtila" este adjectiv propriu-zis. Poți să-l transformi în adverb de mod. Deci, se poate spune că este un cuvânt format prin conversiune. E corect ce ai scris!
Și ultimul e corect.

| anonsiam explică (pentru floresdemayo):

Serios? ooooo doamne multumesc mult mult!

| Tudor123123 a răspuns:

10 pagini? wut ce drk puteai sa scrii in 10 pagini? mie subiectul 1 si 2 exercitiile mi-au luat o pagina si un pic, prima compunere la fel o pagina si un pic iar ultima compunere 26 de randuri. daca scriai mai mult de 30 de randuri se scadea 2 puncte

| anonsiam explică (pentru Tudor123123):

Eu scriu mare. Nu am scris mai mult de 300 de cuvintehappy

| anonsiam explică (pentru Tudor123123):

și totuși nu mi-ai raspuns la întrebări dar in fine