| EmyEmy99 a întrebat:

sunt in clasa a VIII-a si am examenele. Daca la romana mi-ar veni semnificatia titlului format dintr-un singur cuvant (ex. Iarna), ce ar trebui sa scriu acolo? (aproximatin 25 de randuri big grin )

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

La început scrii că titlul creează un orizont de aşteptări ( profesorilor le place asta laughing )
Apoi analizezi morfologic cuvântul. Spui că e un substantiv comun, care face referire la un anotimp.
La al doilea argument "povesteşti" poezia. Adică scrii ce face eul liric în poezie. Dupa ce faci asta, scrii "Astfel, relaţia dintre titlu şi poezie este una de maximă transparenţă."
La încheiere spui că titlul are rolul de a sugera ceea ce urmează să citeşti, sau spui: "Coroborând aceste argumente, am demonstrat relaţia dintre titlu X şi poezia propriu-zisă".

| EşanuPaula a răspuns (pentru MadRaven):

Bună.
Am citit un comentariu precedent pentru a comenta un titlu, ''Iarna'', mai exact.
Voiam să te rog, ai putea să-mi dai nişte idei, eu având anul ăsta Examenul de Capacitate?
M-a surprins, într-un mod bun, ce ai scris tu acolo, de asta am crezut că ai fi în măsură să-mi dai nişte sugestii, orice crezi că mi-ar putea fi de folos.
Am încercat să-ţi dau un mesaj privat, dar, fiind membru junior sau ceva de genul ăsta, nu am putut.
https://www.facebook.com/paula.andreea.1485 lasă-mi un mesaj aici, te rog, să vorbim. Bineînţeles, dacă vrei.
Mulţumesc mult!

| MadRaven a răspuns (pentru EşanuPaula):

Ţi-am dat add happy

5 răspunsuri:
| EşanuPaula a răspuns:

Bună.
Păăăi, cred că poţi începe prin:
Opera literară intitulată ''Iarna'', de X, este una dintre cele mai frumoase opere lirice pe care le-am citit.
Titlul, respectiv ''Iarna'', este format dintr-un substantiv comun ce semnifică un anotimp, unul trist, melancolic.
În cazul nostru, ''Iarna'' ne inspiră sentimentul de...
În prima strofă, *aici începi să spui despre fiecare strofă în parte*.
În concluzie, titlul semnifică *faci un rezumat a ce ai scris mai sus*.
Şi eu sunt tot în clasa a VIII-a, îţi doresc mult succes!
Vreau şi eu ca, o persoană mai ''specializată'' în domeniu, să-mi spună cum m-am descurcat şi dacă am făcut vreo greşeală sau cevahappy.

| EmyEmy99 explică (pentru EşanuPaula):

Mersi mult si iti doresc succes happy

| xjr97 a răspuns:

Incepi prin a spune ce valoare morfologica are cuvantul (ex: substantiv comun), iar apoi te legi de continutul textului. Poti cauta niste modele, daca te ajuta.