| Claudia_6845 a întrebat:

Am si eu o problema, sunt in clasa a VIII-a si nu m-am decis ce profil vreau sa urmez. Initial m-am gandit la stiinte sociale, insa ma indoiesc de alegerea facuta. Cei care sunteti la liceu sau cei care sunteti putin mai informati, va rog spuneti-mi si mie la ce profil sunteti(dintre mate-info, filologie sau stiinte sociale, de preferat cu bilingv engleza). S daca stiti va rog sa-mi spuneti ce facultate poti urma mai departe
P.S: Stiu ca poti urma orice facultate, dar vreau una care sa se bazeze fix pe profilul respectiv.

Răspuns Câştigător
| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Mate info thinking de aici poti sa dai la mai multe facultati: medicina, cibernetica, politehnicathinking

6 răspunsuri:
| JASMYNA88 a răspuns:

Mate-info, e de viitor, cu filologia nu ai ce face, sincer, doar in cazul in care vrei sa devii profesor de limba romana, engleza, etc. cu mate -info cam poti face orice! de la inginerie la programare la medicina laa...multebig grin e mai greu, dar se merita. eu am termiant filologie si sincer nu am avut ce face cu ea, ma mers la facultate la politehnica si mi-a fost extrem de greu, fata de colegii care au terminat mate-info.

| Wyorel a răspuns:

La filologie este super, poti da la drept apoi din cate stiu eu!

| TifaLockheart a răspuns:

Eu sunt la filologie si daca ai o memorie puternica si chef de invatat comenari critice, dar daca ai si multa creativitate poti face cam orice facultate pe partea de uman, gen drep, psihologie, filozofie. Daca esti pasionata de limbi poti invata ce se preda in liceu la un grad foarte inalt de ex: eu fac (engleza si franceza) si dupa poti face limbi 'mai grele ' pentru ca sunt cautate si nu le invata oricine.

Daca iti place matematica si vrei sa fi inginer nu ai decat laughing

| Afanase_Ioan_1998 a răspuns:

Poti alege Liceul Economic(profil turis si alimetatie) si poti da la o facultate de limbi straine si + ca primesti si o diploma care te ajuta sa muncesti(pe piata muncii) eu sunt a IX-a

| italianullll a răspuns:

Eu zic k liceul Vulcanescu ar fi okbig grin

| Diliman_David_1997 a răspuns:

Profilul mate-info este foarte si eu sunt tot la profilul asta dar trebuie sa ai cap eu tiasi recomanda acest profil si despre facultate facultatea de matematica si in formatica din Bucuresti