| MrRadu2004 a întrebat:

Sunt in clasa a-VIII-a si trebuie sa ma bazez pe un profil anume.Doresc si eu sa stiu ce si cate ore se fac, ce facultate pot face in continuare pentru profilul stiinte sociale si mate-info! Funda! happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit :)

Toate cele bune!

1 răspuns:
| alexje37 a răspuns:

Salut! Profil mate-info:matematica(5-7ore),informatica(1-2ore),Tic(2-3ore),Fizica(3 ore), Chimie(2ore),Biologie(2 ore), Romana(3-5ore),Istorie(1ora),Geografie(1ora),Engleza(2-4ore)Franceza(2ore).Teza:Matematica,Romana,Informatica si la alegere dintre Fizica, Chimie, si Biologie iar daca esti la intensiv-engleza dai si la engleza.Bacul se da la Mate, Romana si alegere info, chimie, fizicasi biologie.La facultate iti recomand facultatea Politehnica din Bucuresti, orice profil este acceptabil pentru aceasta facultate daca ai fost la mate-info.Profil Stiinte Sociale:Romana(4-6 ore pe saptamana), Istorie(3 ore pe saptamana), Geografie(2ore),Engleza(3-4 ore), Franceza(2 ore), mate(2ore),fizica,chimie,biologie(1-2 ore).Vei face in clasa a-9a:logica,a-10a:psihologie,a-11a:economie,a-12a:flizofie(3 ore pe saptamana la toate). Teze:Romana, Engleza, Logica, psihologie, economie sau filozofie(depinde ce clasa esti) si la alegere geografie sau isorie.Bacul il dai la Romana, Geografie, Istorie. Facultatea poate fi una de stiinte politice, geografie, turism etc.