| Gavril11 a întrebat:

Sunt in clasa a XI- a si anul viitor voi da BAC-ul, imi fac griji in legatura cu BAC-ul la Matematica deoarece nu m-am priceput niciodata la materia asta si mi e cam frica de ea.La celelalte obiecte ma descurc si n am probleme, numai matematica imi da de gandit

Va rog dati mi un sfat pentru BAC

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Matematica, fir-ar ea sa fie. Eu as spune ca e prea mare frica de materia asta. E destul de usor sa iei o nota de trecere cu lucruri foarte simple, pentru care nu e nevoie sa fii vreun geniu.
Prima parte merge cam pe acelasi stil, adica: numere complexe, progresii, ecuatii de drepte, probabilitati, o mica problema de geometrie, vectori. De aici poti obtine lejer 20 de puncte.
La subiectul 2: matrice(care e cel mai simplu lucru ce se poate da, cel putin punctul a e banal-5p), sistem(care se reduce deseori la pimul punct la calculul determinantului), polinoame(iarasi primele 2 puncte destul de usoare), legi de compozitie. Polinoame si legi de compozitie vei face in a XII-a, deci incearca sa fii atent si sa le intelegi pentru ca poti face, iar punctele se aduna. La fel la partea asta poti lua usurel 15-20p.
Subiectul 3: derivate, integrale, limite de siruri, marginire, monotonie(jumatate se fac in a XII-a, deci ai timp). Si aici poti strange 15-20p.
Cu un calcul simplu poti sari de 5 si chiar mai bine. Acum decizia e la tine, daca vrei sa inveti si sa iei examenul asta. Te sfatuiesc sa iti pui la punct lucrurile simple, cum ar fi calculele(se pierde mult din neatentie), dupa care sa incepi din a IX-a cu formule si multe exercitii pentru a te obisnui cu ele, caci degeaba le inveti mecanic daca nu le aplici. Daca nu intelegi ceva cere ajutorul unui coleg care e mai bun la mate si incearca sa intelegi logic despre ce e vorba. Bafta!

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Și la română stai prost.
Nu știi să scrii românește.

| xanadu a răspuns:

Ca sa faci o recapitulare la matematica iti recomand un memorator si anume unul in care sa poti sa si cauti termenii necunoscuti, sub forma unei aplicatii pe telefonul mobil. Detalii gasesti pe adresa http://www.edu10.ro/mate10-liceu.html

Succes!

| Gavril11 explică:

Coralov! M-am uitat din nou pe intrebare si n-am facut greseli catastrofale de gramatica ca sa spui ca nu stiu sa scriu romaneste.Te rog frumos sa-mi spui unde am gresit ca sa corectez.