| Lyy a întrebat:

Buna,TPU! Sunt in clasa a 8a si anul acesta am examene.Am foarte mari emotii inca de acum.La romana ma descurc, dar la matematica am probleme.Imi este foarte frica de simulari.Ce sa fac pentru a putea scapa de emotii? Dati-mi un sfat! Oare examenele vor fi grele? Multumesc!

10 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Nu este mare lucru.
In primul rand calmeaza-te.
Dupa aceea repeta cate putin din toate.
Cate 2 teste pe saptamana cred ca ar ajunge. Nu trebuie sa te omori prea mult cu invatatul daca te duce mintea.
Subiectele nu sunt atat de grele.

Toti am trecut prin asta. Sa dormi regulat si sa nu stai noaptea pana tarziu ca sa inveti sau sa stai pe pc.
Inainte de evaluare sa fii odihnita.

Cam atat. Succes! O sa treaca si asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-le pe toate la c*r. O sa vezi ca merge

| ishallhelpyou a răspuns:

Sa intelegi ca examenul este ca o teza, teza este ca un test, testul este ca o verificare a cunostintelor.

adica -> not a big deal.

Eu asa am facut la toate, la bac e cel mai greu laughing

| DrGeorge a răspuns:

Scopul simularii este aceea de a verifica cunostintele si pregatirea pentru bac.
Este un test care nu trebuie luat in considerare de catre unitatea scolara. Ci doar de tine.
Rezultatul simularii trebuie sa iti arate daca mai trebuie sa lucrezi la materia respectiva, totodata sa iti si arate cam cum decurge proba de bac.

Nu trebuie sa ai emotii cu privire la simulari, gandeste-te la ele ca la un execitiu inainte de bac, al carui scop este sa te ajute.

| Misfits a răspuns:

Simularile au fost aproape tot timpul mult mai grele ca examenul
Daca la simulare la matematica iei un 7, e posibil ca la examen sa iei 8-9
Nu e mare lucru, scapa doar de emotii.

| Valenziana a răspuns:

Hey, asa am fost si eu anul trecut. Nu te speria de simulari crede-ma, sunt mult mai grele ca examenul, eu am 6, 75 la mate si in examen am luat 9, 00, la romana cam la fel + ca la simulare o parte buna va va da ce ati facut in primul semestru si nici macar nu o sa va ceara in examen, materia aia nu intra (cel putin la mate). Legat de mate, ia ore in continuare si nu stiu daca ati facut ariile si volumele dar cand le veti face nu le toci ca o sa le uiti, o sa vezi ca daca stii ariile corpurilor plane mai trebuie doar sa asociezi niste chestii.
Nu trebuie sa ai emotii, examenul nu va fi greu, se zice ca e de nivel mediu insa eu zic ca e de cel usor laughing
Succes si fi tare, dupa ce intri la liceu o sa si uiti ce a fost la examen, o sa ai alte preocupari, ia asta doar ca pe un test mai mare.
Apropo cand sunt simularile?

| Conii25 a răspuns:

Bună! nici eu nu sunt bună la mate, dar pot să zic ca am trecut cât de cat cu bine de simulări și examene și eu chiar nu mă pricep la mate. în cazul tău ai putea să faci meditații, dacă vrei să iei o notă mai mare și să faci cât mai multe modele de examen. nu-ti fă griji simulările nu se trec în catalog și nici nu contează la admitere sunt date ca să va pregătească pentru examen, atât.

| Starla14 a răspuns:

Sunt tot in aceeasi situatie, dar ma descurc mai bine la matematica decat la romana...
Examenele de anul acesta vor fi mai grele decat cele de anul trecut, dar aceesta este un lucru bun mai ales daca esti destept/a, deoarece nu orice prost va reusi sa intre la un liceu bun.
De emotii nu poti scapa, indiferent de ce zice lumea, insa poti sa "le reduci". Daca inveti si esti destul de sigura pe tine ca stii rezolva acele tipuri de exercitii atunci nu ai de ce sa te speri. Inainte de teze am avut niste emotii enorme pana am vazut exerctiile si mi-am dat seama ca le stiu rezolva.

Bafta!

| Homeopatie_Carti_1974 a răspuns:

Cred ca la romana nu ai emotii, pentru ca stapanesti materia. Vei scapa de emotiile la matematica doar daca vei exersa mai mult. Lucreaza la mult suplimentar. Te pot ajuta si lectiile video de pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica.
Succes! Atentie si la notele de la scoala. Media celor 4 ani de gimnaziu conteaza la calculul mediei de admitere...

| Лопиисмикат a răspuns:

Bună, nu trebuie să îți fie frică, mai fă niște meditații la matematică.Și daca tu știi ca o să te descurci și ești o față deșteaptă atunci de ce îți este frică?! Dacă ai cunoștințe nu îți va fi greu de loc și nici examenele nu bor fi grele.