Întrebare recomandată | NotSoSuper215 a întrebat:

Sunt in clasa a12-a la filologie. O sa dau bacul la romana, istorie si geografie. Poate sa imi spuna si mie cineva cele mai bune culegeri pentru fiecare? Care sa fie si in conformitate cu programa. Mersi!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Am dat şi eu Bacalaureatul vara aceasta şi am avut acelaşi profil ca şi tine.

1. Pentru Română:
a. "Cartea definitivă - Limba şi literatura română, PREGĂTIREA EXAMENULUI DE BACALAUREAT". Editura ART. Autori: M.H.Columban, H.Corcheş, V.Gal, M.Lascăr, M.Lupu, L.Paicu.
b. "ESEUL - Pregătire individuală pentru proba scrisă a examenului de Bacalaureat". Editura ART. Autori: L.Paicu, M.Lupi, M.Lazăr.

2. Pentru Istorie:
a. "BAC 2015 Istorie - Ghid de pregătire intensivă pentru examenul de Bacalaureat". Editura NOMINA. Autori: Hadrian Arion, Dorin Cristea, Gina Cucoş, Paul Didiţă, Ion Dorobanţu, Mariana Gheorghe, Jeny Ghioc, Lăcrămioara Iordăchescu, Antonică Mateescu, Ioan Muntean, Anişor Vasiliu.
b. "Memorator de Istoria românilor pentru clasa a-XII-a". Editura BOOKLET. Autori: Ramona Ionescu, Camil Gabriel Ionescu.

3. Pentru Geografie:
a. "Pregătirea examenului de Bacalaureat în 21 de săptămâni. Geografie". Editura SIGMA. Autori: C.Homeghiu, A.V.Marin, T.Nedelcu, M.D.Baiotă, A.Negrea, M.Dobre.
b. "Memorator de Geografie pentru clasa a-XII-a". Editura BOOKLET. Autor: Cristina Moldovan.

Mult succes la BAC!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Manualele de liceu sunt suficiente si nu are rost sa te complici.

| Danişor a răspuns:

Salut! Manualele de liceu sunt suficiente si nu are rost sa te complici.Bafta in continuare!