| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Sunt în primul an la medicină generală. Am început facultatea de 3 săptămâni și mi-am dat seama că nu știu cum să învăț. Am făcut în trei săptămâmi mai mult decât am avut pentru admitere. Mă poate ajuta cineva cu niște sfaturi? Mai ales la anatomie.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cam asa se invata la medicina, extrem de multa materie si daca nu esti invatat sa tocesti zilnic, nu vei fii capabila sa termini cei 6 ani de facultate.
Inarmeaza-te cu rabdare si elimina chestiile inutile din viata ta, ca nu exista timp liber, sau iesitul cu prietenii, daca ajungi student la medicina.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

În momentul de față așa e, nu prea îmi ajunge timpul? deși. toți studenții din ani mai mari spun că asta se întâmplă doar în primul semestru din anul 1, până te acomodezi

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur, pana te acomodezi la noul ritm, de invatat pe rupte.
Este totusi medicina, cea mai grea si importanta facultate unde nu-ti permiti sa uiti ceva sau sa gresesti, ca poti omorai omul.
Incearca sa dormi orele de noapte si sa inveti ziua, ca pierderea noptii, scade considerabil potenta creierului sa asimileze cunostinte.

| doctorandus a răspuns:

Sa-ti spun un secret: la medicina nu poti invata toata materia pentru examene. Asa ca trebuie sa-ti dezvolti metode euristice de a gasi raspunsul corect.

| Lukasssz a răspuns:

Pai esti la inceput, posibil sa ai inca emotii, deoarece esti la o facultate grea unde trebuie sa inveti foarte mult. In maxim 2 luni te vei adapta, la tine in cap trebuie sa fie urmatorul lucru, trebuie sa salvezi viata pacientilor si chiar sa iti ajuti rudele cu sfaturi medicale. Incearca sa iti personalizezi caietul, ingroasa cu marker-ul lucrurile importante, scrie cu culori diferite pe caiet, fa astfel incat sa iti fie drag sa inveti din caiet!

| UserRo10 a răspuns:

Un lucru pe care multi liceeni invata prima dfata la facultate este "cum sa invete". Depinde de tine daca esti matinala sau pasare de noapte (te concentrezi doar noaptea sau dimineata devreme). Fa-ti un program bine structurat si nu devia de la el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primul an întotdeauna e mai greu, mai ales la medicină. O metodă eficientă e să nu pierzi mult timp pe repetarea aceleiași informații memorate, să structurezi și să înveți de pe desene. E o obișnuință la boboci să repete aceeași info, că asta presupunea admiterea la anatomie, să reciți din Corint. Acum e altă treabă, scoți numărul de credite, treci anul și asta este. happy

| MariaEElena0505 a răspuns:

Nu sunt la medicina, însă sunt la drept. Și te înțeleg perfect. Este atâta materie încât uneori nu mai înțelegi nimic. Și crezi ca nu o sa reusesti.

Fa-ti un program structurat ce sa înveți și in cât timp, ca sa nu te pierzi. După învață. Tot timpul. Este cam singura sansa. ‘)) Dar învață logic.