| Foxie2 a întrebat:

Buna
Sunt intr-o mare dilema.
Sunt in clasa a 9- a si inca nu stiu ce se aleg dintre mate/info si romana. Sunt la profil de mate-info, dar nu conteaza pentru ca se face si romana destula. Ideea e, ca eu as vrea sa fiu programatoare si oricum stiu ca matematica e de viitor. Insa nu pot fi buna si la mate si la romana, pur si simplu nu pot! eu ori am 10 la una si 6-7 la aialalta, ori nu stiu..
Imi e greu sa renunt la romana pentru ca am avut mereu 10 si mi se pare ca as avea o sansa sa fac performanta. La mate, nu, e deja prea tarziu.
Iar de placut.mie imi place orice materie la care stiu si inteleg.
so help!

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Asa scrie o fata care are 10 la romana? Mergi pe matematica...

| an0therkid a răspuns:

Aaaaaaaa da..., eu sunt la filologie si de la anul scap de mate laughing
deci nu te pot incuraja cu matematica dar te sustin la romana

| Blaesar a răspuns:

Eu iti zic mate-info. Si nu iti fa griji foarte mari pentru notele de acum, nu se iau in calcul pentru admiterea la facultate. Si, indiferent de profil, tot trebuie sa inveti multicel la cealalta materie pentru BAC; diferentele dintre M1(mate-info) si M2(filo) sunt foarte mici, si la fel e si la romana(sunt doar 2-3 texte scoase din programa). Si-n plus, ce, vrei sa te faci profa de romana?!

| Georgiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Incearca sa te bazezi mai mult pe matematica, deoarece aia e baza la programator dar si la celelalte ca sa nu ramai corigen˙ta, SUCCES IN CARIERA!

| Iulianavaintreaba a răspuns:

Eu sunt clasa a-X-a mate-info si iti spun ca daca vrei sa devi programatoare trebuie sa stai la mate-info, din clasa a-X-a sau chiar din clasa a-IX-a (sem.2) o sa incepi la info programarea C++ cu care faci diferite programe ( o sa mai fie catev programari in clasa a-XI-a ). Pt. a deveni programator trebuie sa ai un atestat la info, pe care trebuie sa il dai in clasa a-XII-a. Sper ca te-m ajutat.

| JustSmileAndSmile a răspuns:

Dai BAc-ul si la mate si la romana...
Trebuie sa te ocupi de amandoua... Chiar daca vei lua 10 la mate te va trage romana in jos...
Media de la BAC conteaza pentru facultate asa ca trebuie sa inveti si mate si romana