| Deeatrc a întrebat:

Bună! Sunt la învățământ profesional, mecanic auto, seral... La ce materii va trebui sa dau bacul? Va mulțumesc! Sunt clasa a 12!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pai ori esti la invatamant profesional ori la seral.
Sunt doua lucruri diferite.
Daca esti la seral se fac trei ani de seral apoi dai bacul.
Iar la profesională nu se da bacul.

| Violleta2022 a răspuns:

La profesionala NU se da BAC-ul!
BAC-ul se poate sustine numai dupa terminarea unui liceu, la curs de zi 12 ani, la curs seral 13 ani.
Materiile de la BAC sunt in functie de profilul clasei de la liceu!

| siriusblack98 a răspuns:

Deci esti la seral din ce am inteles in celelalte comentarii, pe mecanica ( profil tehnic, real ) din ce se intelege. Bun atunci, tu in primul rand bacul il poti da dupa ce termini clasa a 13 a, nu merge la sfarsitul clasei a 12 a ca la zi. Iar ca materii o sa dai obligatoriu la romana, matematica ( m2 sau m3 nu sunt sigur dar oricum nu e mate de m1 ca la profil mate-info ) si la alegere dintre fizica/chimie si inca una dar nu sunt sigur in cazul tau daca v a fi bio sau geografie, 90% o sa ai si biologia la alegere de vreme ce profiul nu este pe uman. La uman daca imi amintesc eu bine ( au trecut totusi 8 ani de cand am terminat liceul ) ai fi avut la alegere dintre Istorie, Geografie, Logică, Psihologie, Sociologie, Economie, Filosofie.

| Anonimul151 a răspuns:

Învățământ profesional sau seral? Sunt doua forme de învățământ diferite.

| Sportacus123 a răspuns:

Română, matematică(obligatoriu) la alegere dintre biologie/chimie/fizică(una din aceste materii).

| Anonim9118 a răspuns:

Salut din câte știu de la mama care lucrează în învățat trebuie să dai lb romana obligatoriu matematica biologie/chimie la profesională ieși cu o diplomă în cazul tau mecanic auto și te poți angaja la service auto dar dacă vrei să lucrezi la service auto "de fițe" sau care cer o anumită calificare va trebui sa faci din nou un alt curs...

| Deeatrc explică:

Îmi cer scuze, nu m.am exprimat cum trebuie, sunt la seral. la cursuri de zi! Sunt clasa a 12. și mai am un an clasa a 13. de făcut! Se poate da bacul?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Deeatrc):

Îl dai in clasa a 13-a.