| ramonita0891 a întrebat:

sunt la politehnica anul 1 si as vrea sa imi maresc nota la 2 examene. imi puteti spune cum se procedeaza? la cate examene iti poti mari nota? si daca te duci la marire nota poate si scadea daca nu faci?

1 răspuns:
| KarmaPolice a răspuns:

Cred ca te poti duce la marire la toate examenele ( nu stiu sa existe vreo limta). Pentru marire te duci in toamna cand se dau restantele si refaci partialul si finalul ( astea sunt singurele lucruri care se pot reface, punctajul din timpul anului, cel de la seminarii, proiect, referate nu se mai poate modifica decat daca refaci disciplina respectiva si asta te costa). Depinde de profesor, nota poate sa-ti si scada, dar daca profesorul vrea sa-ti puna nota mai mare(chiar daca tu ai luat la marire mai mica) poate s-o puna.
Deasemena sunt profesori care-ti pot anula punctajul pe care l-ai luat din timpul anului la partial si final si sa-ti puna punctajul care l-ai luat la marire.
Altii te pot lasa sa dai numai o parte din partial sau final si sa-ti adune cu punctajul pe care-l aveai la cealalta jumatate.
Mai sunt unii care daca vad ca te-ai descurcat bine la tot, iar in timpul anului ai avut o nota mai mica la seminat/lab etc., iti mai pot da un subiect ca sa-ti mareasca nota. Toate astea depind de profesor, asa ca inainte sa te duci la marie intreaba profesorul ca sa nu faci o greseala ( de obicei daca atunci cand dai examenul final te lasa cu nota mai mare si nu-ti ia in considerare ca redai partialul asa face si la marire)