Întrebare recomandată | Bianca_Maria_1995_HXlU a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Sunt anul I la facultate si as vrea sa imi maresc nota la examen. Intrebarea mea este daca pot sa imi maresc nota anul viitor, deoarece anul acesta o sa fiu plecata in perioada maririlor si daca da, marirea de nota se si plateste?

Răspuns Câştigător
| Trandafirii a răspuns:

Nu se plateste

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce trece sesiunea de reexaminari si mariri nu mai ai ce face. Notele sunt trecute in catalog, se fac medii si notele sunt finale.

| Lola05 a răspuns:

La ce facultate ești? Nu peste tot e la fel, la mine spre exemplu (Alexandru-Ioan Cuza - Iași) ai dreptul la o singură mărire de notă (indiferent dacă ai restanțe sau nu), gratuit, pe semestru. Nu ai dreptul la ale măriri în afară de aceasta.
La o prietenă de la U.M.F Iași ai voie la mai multe măriri, dintre care una e gratis și celelalte se plătesc.
De asta zic, e în funcție de facultate și dacă nu ești de la aceeași facultate cu mine nu prea te pot ajuta sad Mai bine întreabă la secretariat, sau colegii mai mari. Deși secretariatul e sursa de informare cea mai sigură.

| Bianca_Maria_1995_HXlU explică (pentru Lola05):

Sunt la politehnica...
am vorbit cu decanul si mi-a zis ca se poate apoi am vb la secretariat si mi-au spus ca nu se poate. acum eu sunt cam in ceata ...ma gandeam ca poate mai e cineva in situatia mea si a rezolvat ceva in anul 2 ..nu stiu.o sa mai intreb la secretariat inca odata

| Lola05 a răspuns:

Cât despre mărit nota anul viitor, nu cred să se poată. La noi sunt examene și restanțe la fiecare final de semestru, iar dacă nu ai dat mărirea la care ai dreptul în sesiunea de restanțe, nu mai ai dreptul să o dai niciodată. Rămâi cu nota pe care ai luat-o în examen și gata.