| tranquilaaa a întrebat:

sunt pe a 8 a si sunt indecisa cu privire la ce profil sa aleg mai departe. Oscilez intre matematica-informatica si filologie, dar habar nu am ce sa aleg. Aveam inclinatii spre filologie pentru ca imi place mult romana, dar am auzit ca si la mate-info se face. Stiintele reale nu ma atrag nu stiu cat de mult, dar pot spune ca ma descurc la ele. Nu iubesc matematica, dar imi place intr-un fel. La fel m-ar tenta si informatica. Totusi, iubesc romana si engleza, dar nu-mi place istoria si latina. De aceea sunt indecisa si cred ca am nevoie de parerea celor care fac unul dintre aceste profile. Cum e la mate-info? Dar la filologie? Cam din ce materii se da bacul la filologie? Dar la profilul real?
Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe filologie. Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| Lothar a răspuns:

Informatica de liceu e o prostie, mai bine mergi pe filo. (parerea mea, eu am facut mate info)

| tranquilaaa explică (pentru Lothar):

Si cum ti s-a parut? Adica, a fost foarte greu si au fost chestii puerile? Si eu ma gandesc sa merg la filo, dar si mate info m-ar tenta, oarecum...

| Lothar a răspuns (pentru tranquilaaa):

Tu asculta la mine :p, mergi pe filo
Eu am facut 3 ani la info numai probleme d alea aiurite cu algoritmi, cu C++ si etc. (o prostie) si imi placea sa editez videoclipuri si sa creez efecte (cand am ajuns la liceu, liceu printre cele mai bune din Bucuresti, lucram in niste programe vai de ele pe langa ce lucram eu acasa si m au dezamagit)
Matematica alta prostie si aia, asa te duci la filo daca ti place sa citesti carti si te descurci tu
Poate mai ai norocul daca pici la mate info sa ai o profa nebuna de fizica sau chimie cum am avut eu si sa nu te scoata din 2

| Furti a răspuns:

Iti recomand sa te duci la mate-info bilingv engleza! Asa vei mixa materile care-ti plac happy
Vei face engleza, nu stiu cata dar cert vei face mai multa decat ceilalti, matematica, romana si informatica.

Eu unul am ales sa ma duc la mate-info intensiv info deoarece m-am gandit ca in felul asta as putea face o treaba mai buna cu informatica ca programator fata de cei ce sunt la simplu.

Pai la mate-info ai spune ca e cel mai rau program, nu e chiar asa cel putin daca nu ai probleme cu matematica. Va trebui sa-ti inveti la informatica cam tot timpul daca nu vrei sa uiti algoritmii si altele (lucruri pe care le poti dedeuce si logic, dar mai greu pentru un incepator...). Daca nu-ti place fizica, chimia si biologia si-ti doresti o alta proba la alegere ei bine o poti inlocui cu informatica, ce cred eu, e mult mai avantajos... asta la real, nu stiu cum e la uman happy

| tranquilaaa explică (pentru Furti):

Multumesc mult. As alege profil de mate-info bilingv engleza daca ar fi in orasul meu, dar din pacate nu este. Si chiar m-ar tenta ideea sa merg la un profil real, dar ma gandesc ca dupa o sa fiu ultima si, pentru ca habar n-am cat de stresant e si cat de mare e diferenta intre matematica din general si cea de la liceu, mi-e tema ca o sa fiu varza si mna...nu stiu. Sunt extrem de indecisa, dupa cum poti observa...

| mejustme99 a răspuns:

Hei salut! Si eu eram la fel de indecisa pe clasa a 8-ala liceu liceu si profil a merg. Acumm sunt pe a 9-a la profilul matematca informatica intensiv informatica. Este cel mai greu profil, se face multa ino (4 ore de info pe saptamana + 2 de TIC). La info facem programare in CodeBlocks cu C++. Se face clar si mate multa, dar si pe fizica se pune accentul din pacate; avand in vedere ca tie iti place romana, facem 4 ore de romana pe saptamana si se face serios, adica citim multe carti, facem comentarii, analizele cartilor. Bacul se da din mate, info, romana si fizica, chimie sau biologie la alegere. Daca vrei la engleza poti merge la mate-info bilingv, unde nu se face decat 1 ora de info pe saptamana, in schimb se face mai serios mate. Tu alegi unde vrei sa mergi, vreau doar sa mentionez ca la mate-info ai foarte multe teme si orarul plin si nu prea ai timp sa mai iesi, pe candla filologie nu e atat de costisitor. Sper ca ti-am fost de ajutor si scuze pentru romanul insirat mai sus happy

| tranquilaaa explică (pentru mejustme99):

Multumesc mul, si crede-ma ca de „romane" de genul am nevoie sa-mi ofere acel impuls. As alege mate-info, dar mi-e teama ca nu o sa ma descurc prea bine. Totusi, merci mult inca o data chiar am nevoie de parerea mai multor oameni sa vad ce sa aleg...

| cryystyy a răspuns:

Gandeste-te ca la filo dai teza la latina, si bac la limbi straine, dar daca te descurci succes