| TheodoraBy a întrebat:

Sunt pe clasa a-VIII-a si dupa cum bine stiti, Luni este examenul la Limba si Literatura Romana.Am niste nelamuriri in legatura cu opinia mea in legatura cu mesajul unui text, al unei poezii, sau semnificatia titlului.Stiti cumva cum ar trebui sa sune una dintre ele? Daca da, va rog sa imi spuneti, sau macar sa imi dati un site de unde le pot gasi.Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| YouAreWhatYouRead a răspuns:

Hmm..nu știu dacă sunt în stare să te ajut, pentru că nici eu nu mă descurc prea bine la mesajul textului. Dar, pot sa îți dau o structură:
Începi cu definiția operei (lirice sau epice).
Apoi, începi cu "În primul rând,." și spui ceva despre sentimentele eului liric (la opera lirică).
După, spui despre titlu din ce este format (subtantiv, verb.) și că este o fereastră deschisă către semnificațiile cele mai profunde ale mesajului textului. Și mai spui câte ceva despre el. De exemplu, titlul "La Medeleni" sugerează un indice spațial, prin care autorul ne descrie locul în care a copilărit. (Și mai spui câte ceva despre copilărie, spre exemplu.)
Apoi, "În al doilea rând, tema poeziei o constituie...(dragostea, copilăria, trecerea timpului.)."
După, începi cu "În opinia mea." și îți spui părerea despre mesajul textului. Aici nu prea știu ce să îți zic, pentru că trebuie să vină de la tine. Oricum, să menționezi că sentimentele eului liric sugerează trăiri general umane (dragostea, copilăria.).
După ce termini aici (trebuie să faci destul de mult la partea asta), spui "Nu în ultimul rând, modurile de expunere prezente în text sunt...".
Și la final spui "În concluzie." și spui concluzia la care ai ajuns despre mesajul textului.
Nu știu cât de mult te-am ajutat, dar, în caz că o să ne pice asta la examen (și eu sunt a VIII-a), multă baftă!

| TheodoraBy explică (pentru YouAreWhatYouRead):

Multumesc mult! Bafta si tie la examene!

| YouAreWhatYouRead a răspuns (pentru TheodoraBy):

Mersi! :*

3 răspunsuri:
| stefanlaurentiu98 a răspuns:

Incepi ''Consider ca mesajul textului doreste sa evidentieze/sa puna in valoare/sa transmita..." iar dupa sa scriee ce crezi ca doreste sa transmita autorul operei respective. Nu e asa usor.