| Acvila149 a întrebat:

Sunt student in anul 2 si e deja semestrul 2 si nu am vorbit inca cu nici un profesor pentru ca nu m-am hotarat inca la ce vreau sa fac lucrarea de licenta. Este neaparat sa vorbesti cat mai repede sau nu conteaza acest aspect? Majoritatea colegilor au ales deja o tema dar eu nu ma pot hotărî.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pana la finalul anului 2 (cel tarziu) alegeti un profesor si o tema, pentru a-ti da timp sa realizezi lucrarea de licenta. E vorba de strangere material didactic, documentare, partea practica (dupa caz). E recomandat sa ai cat mai mult timp la dispozitie, de aceea colegii tai si alti studenti isi aleg profesorii si temele mai devreme. Lucreaza cu cap, ca sa fie bine! happy

1 răspuns:
| Staind a răspuns:

Conteaza daca stii ce vrei. Mergi, vorbesti si stii ca ai locul asigurat la profesorul respectiv.
Tot in anul doi mi-am ales proful coordonator, dar intalnirile cu el, pe tema asta, au aparut abia in anul 3, iar atunci am primit si indicatiile necesare pentru redactarea lucrarii.
Cum ti-a zis si dannyel, ai nevoie de destul timp ca sa faci asta. Nu e genul ala de lucrare la care poti fi superficial.
Ia-ti timp si hotaraste-te. E important sa-ti si placa ce ti-ai ales. Asa o sa ai randament mai mare si nu o sa ti se para prea greu. Daca amani pana in ultimul moment, e posibil sa faci o alegere care nu te avantajeaza.
Spor!