| Bass2 a întrebat:

Tocmai am terminat clasa a 11-a și trec intr-a 12-a. Din cauza unor probleme personale am fost nevoită să îmi iau dosarul imediat după încheierea anului școlar. Între timp s-au schimbat planurile și revin la școală. Știe cineva dacă mă pot înscrie la alt liceu/colegiu și dacă e posibilă înscrierea în perioada 1-9 septembrie? Nu am posibilitatea să mă interesez direct deoarece nu sunt în țară. Mulțumesc anticipat și vacanță placută în continuare! happy

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai depasit 18 ani, te poti inscrie numai la curs "seral" sau la curs cu "frecventa redusa", fie la stat, fie la privat.

Daca nu ai depasit varsta, ai dreptul sa te inscrii conf. articolului 92, alin 4) sin ROFUIP:
(4) Elevii repetenţi, retraşi sau exmatriculaţi cu drept de reînscriere, din învăţământul de zi, se pot reînmatricula, la cerere, la acelaşi nivel, ciclu de învăţământ şi, după caz, rută de profesionalizare, la învăţământul de zi, în următorii doi ani consecutivi, redobândind calitatea de elev."

Daca schimbi filiera(teoretica; tehnologica; vocationala) sau profilul(real; uman) si specializarea va trebui sa dai examene de diferenta!--- vezi art 141 din ROFUIP:http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/

Cel mai usor si fara batai de cap este sa te inscrii la acelasi liceu de la care te-ai retras--- nu va mai trebui sa cauti scoli care sa te accepte in limita efectivelor de 30 elevi/clasa.
Referitor la perioada de inscriere, ar trebui sa contactezi telefonic sau prin e-mail liceul respectiv.