| mBlackAngel a întrebat:

Aceasta este o intrebare pentru cei care au dat examenul bilingv la engleza. Ce trebuie sa stii pentru a il lua? In principiu ma descurc destul de bine, dar nu stiu frazele verbale de tipul: run over, drop off si nici colocatiile nu le stiu foarte bine. se dau si acestea?

Răspuns Câştigător
| Valenziana a răspuns:

Eu am fost la examenul de bilingv si trebuie sa stii foarte bine timpurile verbale. Toate exercitiile sunt legate de potrivirea timpului:la primul vei avea grila si sa alegi tu timpul potrivit, iar la urmatoarele, nu le mai stiu ordinea, trebuie tu singur sa completezi. Sunt unele cu mai multe variante si se accepta oricare cat timp e corecta. Mai este un exercitiu unde trebuie sa modifici cuvintele de exemplu; beauty-beautiful, adica sa le schimbi valoarea gramaticala. Inceaca sa inveti si expresiile pentru ca se dau si ele, e adevarat putine, la grila.
La oral iti vor da un text cu un nr, tu le spui numarul, dupa care iti dau timp sa iti scrii pe o foaie pana ii asculta pe cei din fata ta. Incearca sa vorbesti clar si corect si sa nu ai emotii ca o sa te incurci asa. Succes si cauta pe internet modele din anii trecuti. Anul trecut a fost putin mi greu de cat in ceilalti, deci invata bine sa nu fi surprins.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-intensiv/

Toate cele bune!