| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU acum ceva timp am avut o ceartă cu mama pentru note. Sunt clasa a 9 a sem 2 la un colegiu tehnic si vreau sa devin inginera. Faza e ca colegii au fost cam rai si unii profi si- o vărsat ură pe noi ceilalti.La fizica cand am fost la tabla am uitat sa pun N si am luat 2 sad la fel inca un coleg bun primul meu 2 crying( La mate am un 8 si am primit lucrare neanuntata nu am putut sa ma pregătesc, 3 am luat si inca un 4 la chimie pentru ca profa nu explica calumea nimeni nu prea intelege. Stiu ca nu e bine ce am facut si ca am slăbit,dar e greu si profi rai,ea zice ca cu notele astea nu ajung la facultate. Sincer cunosc studenti tot ca si mine au fost si au ajuns laughing Notele nu definesc elevul,maine dau test la chimie mi o groaza, profesoara o zis ca cine nu ia 6 nu trece anu,oricum eu am medie pe primu asa ca laughing Zici ca is nebuni, mai am si modulele 6 la inceput care Nu se pun la inceputul anului la medie, dar luam note si is f grele. Ajutor! Vreau sfaturi

Răspuns Câştigător
| DamianMarius a răspuns:

Nu te ingrijora, la fel ca si tine, si eu sunt pe a 9-a la un colegiu tehnic. Nu in toate cazurile notele definesc elevul, pentru ca notele acelea sunt date pe teorie care trebuie sa te ajute in practica, fiind un liceu tehnic. Colegi rai am si eu, dar prefer sa nu prea imi petrec timpul cu ei. Iar profi incapabili o sa tot gasesti. Poate nu ai auzit dar sistemul de invatamant din Romania e distrus, si nimeni nu face nimic, doar dau vina pe elevi ca nu invata. Un elev trebuie sa gandeasca logic, nu sa memoreze sute de legi, formule si teoreme. Uita-te la acest video, si vezi ce note are tanarul: https://www.youtube.com/watch?v=JSkHq03yTPI

1 răspuns:
| ABCD122 a răspuns:

Ce sfat vrei sa-ti dau?
Pune mana si invata! Degeaba dai vina pe x si y ca ai luat nota mica, insa tu ai stiut pentru un 10?
Faza cu profa de fizica o inteleg, insa pe celelate?
Daca profesorul nu preda bine, iei meditatii.
In fine. La fel de mult iti recomand sa mai lucrezi!