| Rck a întrebat:

Acuş am să dau capacitatea şi nu ştiu ce profile să aleg. Îmi puteţi spune ce se face pe rand la Stiinte Sociale si la Stiinte are Naturii, dacă este greu, ce pot ajunge după liceul cu aceste profile şi materiile care le voi parcurge?

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type.
Ai aici planul cadru cu disciplinele care se fac la Stiinte Sociale si Stiintele Naturii. Daca vrei sa mergi spre domeniul medical, spre farmacie-mergi catre Stiinte ale Naturii, daca vrei sa mergi la facultati precum Psihologie, Drept, Jurnalism mergi spre Stiinte Sociale. Succes!

| cosminX a răspuns:

Prin stiinte sociale te poti face psiholog.
La stiinte ale Naturii te bazezi pe Medicina(doctor), Biologie(biolog, depinde ce ramura a biologiei vei dori sa studiezi la facultate) sau inginerie chimica(Normal daca faci si studii superioare-Facultate)

| cosminX a răspuns (pentru cosminX):

Dar nu neaparat acestea, tu poti face orice facultate, dar profilele din liceu te ajuta mai mult la gandire si la informatii in domeniul pe care vrei sa il urmezi