| johnkenedy a întrebat:

Buna tpu...am 19 ani, am fost la profesionala timp de 2 ani, dupa care am plecat de la liceul meu pentru ca voiam sa imi continui studiile, iar singura solutie a fost seralul...intre timp am aflat de la fostul liceu ca as fi putut direct la ei sa continui liceul si sa ajung la bacalaureat,dar a fost prea tarziu pentru ca eram cu dosarul la celalalt liceu.
Am asteptat din februarie pana acum sa imi pot face transferul de la seral la liceu de zi(m-am informat de la directoarea fostului meu liceu si se poate),acum cateva zile mi-am facut cererea de transfer catre fostul liceu iar ei m-au acceptat, in schimb liceul unde sunt acum mi-au spus ca exista sanse sa nu imi accepte transferul.
Intrebarea mea este...ce pot face daca transferul imi este acceptat de liceul la care vreau sa merg, dar mi-l refuza actualul...dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, liceul la care esti da doar un aviz, nu aproba transferul, asa ca liceul de transfer poate sa tina cont de aviz sau sa nu-l bage in seama.
Daca liceul de transfer ti l-a aprobat esti elev al acelui liceu, indiferent ce vor cei de la liceul actual, asa ca te vei prezenta la noul liceu in 12 septembrie.