| MaDaMadalina18 a întrebat:

Am de făcut un comentariu la povestea lui harap-alb în care sa evidențiez caracteristicile basmului cult? am cautat pe net dar am găsit comentari luuungi! ma poate as cineva?kiss

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Bine ţi-a răspuns Mira, dar te rog citeşte înainte povestirea mai pe scurt a basmului pe site-ul lecturirecenzate.ro Te va ajuta mult sa ai o privire de ansamblu a acţiunii, având punctate cele mai importante evenimente şi personaje.

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa ai in vedere dimensiunea destul de mare a basmului(ceea ce inseamna densitate epica), insistenta pe detalii(de ex.confectionarea stupului pentru roiul de albine)portretizaraea eroilor(Gerila), stilul savuros cu multe proverbe, zicatori, expresii populare, caracterul initiatic al textului.

Întrebări recente