| iluvkth a întrebat:

Am examenul la romana saptamana viitoare (clasa a 8-a) si saptamana asta vreau sa lucrez multe teste si sa recapitulez materia.
Poate cineva sa imi spuna tot ce trebuie sa recapitulez pentru examen, pe langa argumentari, functii sintactice si subordonate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinonime, antonime, explicarea semnelor de punctuație și ortografie (punct, virgula, cratima, punctele de suspensie etc), diftongi, triftongi, hiat, derivare, compunere, conversiune, funcții sintactice, valori morfologice, subordonate, masura, tipuri de rima, argumentari + multă atenție