| Robtiobaga a întrebat:

Buna, TPU! Am luat medie mare la evaluarea naționala ( Doamne ajuta! ) și am început sa ma gândesc la alegerea liceului. Provin din București și voiam sa va întreb, dacă știți, sa-mi dați câteva informații despre liceele Viteazu, Lazar și Sava. Oscilez între acestea trei și nu ma pot decide. Orice părere ma poate ajuta! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Felicitari happy
Amintiri din copilarie. Mihai Viteazul a fost un liceu la care am tinut mortis sa intru, dar care m-a dezamagit. Nu stiu cum sunt restul de care intrebi.
Am avut 2-3 profesori ok si restul impartiti in dezinteresati si aroganti (ironii, jigniri inutile si daunatoare la adresa tuturor). Zi de zi numai pretentii. Se asteptau toti sa vii cu materia stiuta perfect din scoala generala, predau ca la moara, nu ne dadeau explicatii, ne dadeau o gramada de probleme ca tema. Subiectele la lucrari si la teze erau din cele date la olimpiade - iti dai seama ce note erau. Olimpicii aveau zile mai bune, dar nu toate si nu la toate materiile.
Mi-au placut doar zidurile la liceul ala, reflecta foarte bine interiorul. Liceu-cimitir...
Daca lucrurile sunt inca astfel, cu mintea de acum as alege un liceu bun, dar care sa nu fie chiar in top, avand in vedere ca oricum vei da banii pe meditatii la cateva materii, ca notele din liceu conteaza mai departe si ca e important sa inveti linistit, sa mergi cu drag la liceu, nu sa fii permanent stresat cu note mici.
Gandeste-te daca ai dori o cariera mai departe in zona de real, uman sau poate economic si alege in consecinta liceul si profilul. Daca nimeresti intr-o clasa cu profesori toxici, nu ezita sa te muti. Cauta persoane care au terminat liceele respective recent, ca sa iti spuna ce si cum, da o raita pe acolo daca ai timp, poate gasesti pe cineva dispus sa iti dea acest gen de informatii. E bine sa mergi acum, cat este bacalaureatul sau cand se dau rezultatele si mai gasesti pe cineva pe-acolo.

3 răspunsuri:
| Andruta99 a răspuns:

Toate cele 3 reprezinta licee cu renume in Bucuresti si in tara. Profesori de top, mediul care formeaza elevi olimpici si viitori adulti pregatiti.
Este o decizie grea, intr-adevar, competitia este acerba. Te felicit ca trebuie sa alegi din tot ce este mai bun si nu invers. Rar copii ca tine!
Toata viata iti doresc sa fie asa! Succes si cinste tie si parintilor!