| Gabysmechermaresitare a întrebat:

Buna TPU am medie de bursa de studiu si nu stiu cum calculez venitul parintilor sa nu fie mai mare de 601lei sa vad daca ma incadrez si parca brut 800lei, trebuie pe 3 luni iunie iulie august si stiu sumele dor vreau sa stiu cum sa fac va rog! ajutor Funda

Răspuns Câştigător
| oioneko a răspuns:

Deci pentru lamurire.
Media se face pe luna, adica venitul mamei+ venitul tatalui + venitul tau eventual daca ai se imparte la 3, se face asa pentru fiecare luna si dupa cele 3 rezultate se aduna si se impart iar la 3, dar oricum ai face rezultatul este acelasi.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Venitul net pe membru de familie se cere doar pentru bursa sociala, pentru bursa de studiu, de merit si de performanta nu se cere, pentru acestea se ia in considerare doar media ta la invatatura.
Daca vrei sa afli venitul net lunar al unui parinte poti folosi calculatorul de aici: http://www.calculatorsalariu.ro/

| Gabysmechermaresitare explică (pentru Ioandelasal):

Mie unde is la scoala mi se cere si pentru cea de studiu dor aia de merit ii fara imi explici cum sa calculez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabysmechermaresitare):

Intra pe calculatorul respectiv, cel simplu, si introduci salariul brut al tatalui si dai Calculeaza si o sa ai salariul net lunar. La fel procedezi si cu salariul mamei (daca este cazul). Dupa aceea aduni cele doua salarii nete si le imparti la numarul membrilor de familie, respectiv la 3 daca esti numai tu si cu parintii, la 4 daca ai un frate/sora, etc si o sa ai venitul net lunar pe membru de familie. Daca nu te descurci spune-mi salariile brute ale fiecaruia si numarul membrilor de familie si o sa-ti calculez venitul net pe membru de familie.

| oioneko a răspuns:

Dar pentru bursa de studiu nu se cere venitul, in orice caz venitul casei se calculeaza, toti banii care vin in buzunarul familiei tale, si se ia in calcul doar venitul net si se imparte la nr de membri in familie, sub 18 ani.

| Gabysmechermaresitare explică (pentru oioneko):

Da si cum se face pe 3 luni se face medie din 3 luni sau se aduna tot?

| Gabysmechermaresitare explică:

Te inteleg dar cum se calculeaza de pe trei luni salariul ca sa vad daca ma incadrez se face medie din 3 luni sau se aduna tot si dupa aia se imparte la cati membri?

| Gabysmechermaresitare explică:

Imi trebuie pe trei luini au zis pe iunie iulie august si nu stiu sa fac medie din 3 sau sa adun toto, asata e nelamurirea mea

| oioneko a răspuns (pentru Gabysmechermaresitare):

Deci pentru lamurire.
Media se face pe luna, adica venitul mamei+ venitul tatalui + venitul tau eventual daca ai se imparte la 3, se face asa pentru fiecare luna si dupa cele 3 rezultate se aduna si se impart iar la 3, dar oricum ai face rezultatul este acelasi.