| Florina_6341 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! S-ar putea ca maine sa dau test la civica!
1. Raspunde la urmatoarele intrebari:
a) Ce este statul?
b) Ce fel de stat este Romania? Ce forma de guvernamant are?
c) Care este legea fundamentala intr-un stat democratic?
d) Care sunt autoritatile publice din Romania?
e) Ce rol are fiecare?

2. Descrieti drapelul Romaniei si spuneti ce simbolizeaza culorile sale.

3. Comentati:,, Presedintele Romaniei este ales prin vot universal, egal, direct, secret si liber exprimat."

4. Transcrieti enunturile si precizati valoarea de adevar a fiecaruia:
a) Forma de stat in fruntea careia se afla un presedinte este republica.
b) Constitutia este legea fundamentala in stat.
c)Vulturul de pe stema Romaniei este simbolul latinitatii.

5. Explicati ce intelegeti prin:,, Nimeni nu este mai prsus de lege."

6. Explicati intelesul cuvintelor:

,, Stie numai bunul Dumnezeu cu cat sange ne-am platit noi pamantul acesta, scump tuturor romanilor. Scump pentru frumusetile si bogatiile lui, scump pentru faptele marete si inaltatoare care s-au petrecut pe el."

Raspundeti repede si va ! ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| MaDrogezCuPepsiCola a răspuns:

Pai : 1) a) Statul este organizaţia care deţine monopolul asupra unor servicii pe un teritoriu delimitat de frontiere. Statul este titular al suveranităţii şi personifică din punct de vedere juridic naţiunea. Din punct de vedere social, statul nu trebuie confundat cu societatea, el fiind o instituţie separată care poate să reflecte mai mult sau mai puţin interesele societăţii. O teorie pe deplin satisfăcătoare despre stat nu există nici în acest moment, dezbateri despre natura, formele, funcţiile statului existând şi astăzi în cercurile specialiştilor din variatele domenii (politologie, drept, sociologie, filozofie) care cercetează şi analizează viaţa socială.

b) -
c)-

2) Drapelul naţional al României este un tricolor cu benzi verticale, începând de la lance, albastru, galben şi roşu. Are o proporţie de 2:3 între lăţime şi lungime.
Semnificatie : albastru - cerul
galben - lumina
rosu - sangele lui Dumnezeu

3) -

4) a) -
b) -
c)

5) "Nimeni nu este mai presus de lege." adica : orice om nu e mai presus ca altul.

6),, Stie numai bunul Dumnezeu cu cat sange ne-am platit noi pamantul acesta, scump tuturor romanilor. Scump pentru frumusetile si bogatiile lui, scump pentru faptele marete si inaltatoare care s-au petrecut pe el." adica : El a vrut sa faca pamantul, oameni, animalele, etc.

3 răspunsuri:
| MaDrogezCuPepsiCola a răspuns:

Funditza?

| KiTTtTtTtTtyYyYyY a răspuns:

Alt ceva nu puteai sa intrebi? Pentru a afla raspunsul la aceste intrebari va trebui sa invetzi fato

| pisicutza197 a răspuns:

Dar,fara suparare, tu nu ai citit regulile ca n-ai voie sa intrebi despre scoala, teme etc si sa ineveti e tema ta nu a noastra.