| Ivonaa a întrebat:

Am o dilemă. Vreau să mă înscriu la 2 facultăți din orașe diferite, problema este că la una rezultatele se afișează pe 27 la cealaltă pe 29 și aș prefera mai mult să merg la cea de a doua. Însă n-aș vrea să pierd locul de la prima așteptând rezultatul de la cea de a doua unde există posibilitatea să nu intru. Aș putea confirma locul la prima facultate și în caz că intru la cea de a doua să îmi retrag dosarul? De asemenea care sunt demersurile pentru retragerea dosarului și cât durează?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate.
Depui o cerere pentru retragere si soliciti restituirea dosarului de candidat. Durata este in functie de faptul daca exista cineva (decanul sau prodecanul facultatii) care sa ti-o aprobe, poti primi dosarul in aceiasi zi sau iti va spune secretara cand il poti primi.

| alessia5158 a răspuns:

Fa inscrierea la cele doua facultati cu documentele ce compun dosarul in forma lor legalizata notarial(diploma bac, foaie matricola, adeverinta medicala, certificat de nastere) --- pastreaza originalele! In acest fel eviti birocratia cu retragerea dosarului.

p.s. Iti sugerez sa te documentezi asupra a ceea ce inseamna procedura "de confirmare" a locului ocupat la fiecare din cele doua facultati--- gasesti informatia in regulamentul de organizare si desfasurare a admiterii 2016 a celor doua facultati sau in orice alt loc din sectiunea" admitere licenta"de pe site-ul facultatii.Pentru eventualitatea ocuparii unui loc 'la taxa" cauta (tot in sectiunea admitere) informatii despre modalitatea de restituire a primei rate de scolarizare achitate la confirmare.

| JustABadDay a răspuns:

In cazul acesta, eu personal ti-as recomanda sa mergi la facultatea care este mai aproape de orasul tau. Daca tu vrei sa mergi la a 2-a du-te, dar mai bine te duci la cea care ai sanse mai mari sa intri.

Succes!