| Takvmi a întrebat:

Am o intrebare cu privire la admiterea la facultate.
Sunt intr-o dilema. La una din facultati rezultatele se afiseaza maine, iar perioada de confirmare a locului (depunerea actelor oficiale) se incheie pe 25. La o alta facultate examenul e pe 22 iar afisarea rezultatelor se face de pe 24 pe 26 (in una din zile, nu se stie care). Chiar dupa ce as da examenul, in cazul in care se afiseaza pe 26 rezultatele (ceea ce e foarte probabil) nu stiu ce sa fac. Sa confirm la prima facultate si dupa sa aflu ca am intrat la a doua? Sa astept, pierzand prima facultate, si sa sper ca intru la a doua? Intrebarea ar fi: odata ce am confrimat locul la o facultate (prima) as putea sa renunt si sa imi retrag dosarul si sa confirm la a doua (daca sunt admis la a doua)? Cum as putea proceda?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Confirma la prima facultate si apoi, daca esti admisa la a doua si vrei s-o urmezi pe aceasta, confirmi locul la a doua si iti retragi dosarul de la prima, nu este nici o problema.

| Takvmi explică (pentru Ioandelasal):

Si este vreo taxa de retrage a dosarului? Vre-un termen limita? Cum se procedeaza? Sa zicem ca am confirmat la facultatea 1 si vad dupa ce s-a terminat perioada de confirmari la facultatea 1, ca am fost admis la facultatea 2. Ce fac in momentul ala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Takvmi):

Iti retragi dosarul de la prima facultate si confirmi la a doua facultate. Nu trebuie sa platesti vreo taxa.