| lovegirl15 a întrebat:

Cum se pot traduce in romana timpurile din engleza?
De exemplu,stiu ca Past Perfect Simple se traduce cu mai mult ca perfectul.Dar restul? Daca ma puteti ajuta,bine,daca nu, pastrati-va comentariile rautacioase pentru voi.
Dau fundita!
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| xxxGeORgExxx a răspuns:

Buna,

Astea sunt toate verbele care sunt in limba engleza:
Present Tense - Timpul Present
Present Continuous - Prezent Continuu Present Perfect - Prezent Perfect
Present Perfect Continuous - Prezent Perfect Continuu
Past Tense - Timpul Trecut
Past Continuous - Trecut Continuu
Past Perfect - Trecut Perfect
Past Perfect Continuous - Trecut Perfect Continuu
Future Tense - Timpul Viitor
Future Conntinuous - Viitor Continuu
Future Perfect - Viitor Perfect
Future Perfect Continuous - Viitor Perfect Continuu

Aici le poti gasi detaliat si le poti invata foarte repede - http://grafitgroup.ro/lectii/timpurile_verbelor_engleza.php
Bafta la invatat!

| FilosoficAthoughts a răspuns:

Present tense simple-prezent simplu.present perfect tense simple-perfect compus.past tense simple_imperfect/perfect compus. Sunt o gramada.atentie fiecare are specificul lui cauta prin carti incepatori si apoi mai avansati sau da search.gasesti explicatii. Bafta. Good luck