| ALEXA2387 a întrebat:

Bună TPU, Am o întrebare :
La facultatea de asistenta medicala generală ce chimie se face? Am auzit că chimie din clasa XI și XII este adevărat? Vreau să menționez că facultatea am de gând să o fac la UMF Lucian Blaga din Sibiu.
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Nu se face chimie acolo, ai nevoie de notiuni generale de chimie organica pentru biochimie, sau materii asemanatoare, dar nu te speria. Nu se face chimie pura si ce se leaga de asta e de tocit.

| ALEXA2387 explică (pentru WhiteLife):

Mulțumesc mult, dar știi niște site-uri pe care pot învăța chimie organica? Și vreau să știu chimia organica este grea?

| WhiteLife a răspuns (pentru ALEXA2387):

Cu drag. Nu stiu site-uri, eventual daca te uiti la cursuri pe Youtube in engleza (CrashCourse s-ar putea sa aiba ceva despre asta). In schimb, iti recomand sa cumperi manualele de liceu si sa inveti din ele. Poti suna la secretariatul facultatii, sa ceri cartea cu grile pentru admitere care contine si bibliografia. Faci rost de cartile de acolo si le studiezi. Dar nu te stresa prea tare, nici macar la medicina nu se mai da admitere din organica in unele parti si in facultate nu o prea folosesti la nimic. E destul de grea, dar e foarte important sa stapanesti bine de tot notiunile de baza, ca sa poti sa cladesti infornatiile pe care le inveti mai tarziu.

3 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Nu se face chimie propriu-zisă. Materia se numește "biochimie". Ceea ce e puțin mai interesant decât chimia "normală". laughing Dar nu cu mult. Și nu se dau prea multe probleme. E destul să fi atentă la cursuri și să înveți și o să te descurci.
Baftă!